Domácí

Sběrny začaly papír výhodně vykupovat. Lidé ho kradou i z kontejnerů

Sběrny začaly platit za papír a lidé kvůli tomu začali brát útokem sběrné kontejnery. Kvůli nedostatku papíru na trhu a vysoké poptávce teď sběrny vyplácejí až pět korun za kilogram.

Muž je v kontejneru na papír. Žena to, co on vyhodí ven, dává do přistaveného vozu. Je vidět, že papírem ho už mají zaplněný až po střechu. Vydělat si tak mohou i stovky korun, sběrny totiž po dlouhé době začaly papír výhodně vykupovat.

Přitom nejde o ojedinělý případ, jihlavské technické služby úbytek papíru z kontejnerů už zaznamenaly a některá menší sběrná místa tak raději zamykají. "Kvůli zvýšeným cenám za výkup papíru se nám množí krádeže tohoto odpadu z modrých kontejnerů. Tím se nám také snižuje zisk z jeho prodeje," uvedl mluvčí jihlavských technických služeb Martin Málek.

Související obsah

"Asi si tak přilepšují. Dnešní doba je těžká a lidé nemají peníze," má jasno obyvatelka Jihlavy. Pro řadu lidí výkup papíru znamená příjemné a vítané přilepšení do rodinného rozpočtu. Za kilogram dostanete dvě až pět korun, nejvíc v Praze.

"Přivezou 20 až 30 kilo. Je dobrá cena – 2,50. Dřív to bylo, že firmy ještě platily, že to bereme. Teď platíme my," doplnil Jiří Houda ze sběrny papíru v Ústí nad Labem.

Sběrny začaly papír znovu vykupovat kvůli jeho nedostatku na trhu a vysoké poptávce po něm. Používá se především jako obalový materiál. Jeho spotřeba meziročně neustále stoupá.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz