Počasí

Evropu zasáhnou vlny veder. Hrozí extrémní nebezpečí, varují odborníci

Léto má do Evropy přinést extrémně vysoké teploty a sucho, jaké nemá obdoby. Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce varuje před intenzivními vlny veder. Znají je především na jihu kontinentu, letos prý udeří mnohem větší silou. Zejména pro lidi se zdravotními problémy jsou smrtelně nebezpečné. V závěru týdne bude v Česku až 30 stupňů Celsia.

Evropu podle meteorologů letos opět zasáhnou vlny veder. A letní měsíce budou každým rokem extrémnější. Kromě vysokých teplot s nimi bude spojené i mimořádné sucho, upozornila Světová zdravotnická organizace.

Teploty okolo 40 stupňů Celsia a vyšší jsou pro některé lidí smrtelně nebezpečné. Podle WHO kvůli vedrům za posledních 50 let v Evropě zemřelo téměř 150 tisíc lidí. Číslo prý dál poroste, pokud státy neustálý růst teplot nezačnou řešit.

"V největším ohrožení jsou senioři, děti, lidé pracující venku a chronicky nemocní. Při vlnách veder jim může selhávat srdce, ledviny nebo dýchací ústrojí. Potýkat se mohou i s duševními potížemi," uvedla WHO.

Související obsah

S horkou vlnou se Evropa potýkala i před rokem. U italských Syrakus v srpnu naměřili 48,8 stupně Celsia. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) se jedná o nejvyšší naměřenou teplotu v historii starého kontinentu. Nový rekord možná padne už letos. Do letních teplot podle odborníků z portálu Severe Weather promluví i meteorologický jev La Niña.

Před extrémními vedry loni varoval i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tento týden teploty opět porostou, ovšem do nijak závratných výšin. Od úterý do čtvrtka bude od 20 do 28 stupňů Celsia, v pátek může rtuť teploměru ukázat až 30 stupňů Celsia.

"Nad střední Evropou se bude udržovat nevýrazné tlakové pole. Zároveň bude počasí u nás ovlivňovat zvlněné frontální rozhraní. V pátek k nám před ním bude proudit teplý vzduch od jihu," vysvětlili meteorologové.

První nadšenci vyrazili na koupaliště už v polovině května:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz