Domácí

V lékárnách si pořádně připlatíme. Zdražují volně dostupné léky

Volně dostupné léky v lékárnách zdražují i o desítky procent. Nejvíce to pacienti pocítí u přípravků na bolest, horečku nebo u očních kapek. Ceny léků na předpis jsou sice regulované státem, kvůli zvyšujícím se výrobním nákladům ale hrozí, že je výrobci nebudou za stanovenou cenu schopni vyrábět, a proto nebudou k dostání.

Náklady na suroviny, vyšší ceny energií i obalů. To vše má vliv na zdražování volně prodejných léků. Na zvyšování ceny má vliv zejména výroba a taky přeprava, dovoz ze zahraničí. Suroviny, ze kterých se vyrábí léky, rostou taktéž o 100 i 200 % globálně.

Zdražování je podle lékárníků individuální. Zatímco u některých léků stoupla cena o jednotky procent, jiné podražily i o desítky korun. "Jsou to určitě desítky procent. Zdražování pozorujeme postupně od jara letošního roku," řekl lékárník Lukáš Láznička.

Související obsah

"Týká se to určitě těch nejzákladnějších věcí typu Paralen, Ibalgin, Celaskon, hodně oční kapky," nastínila farmaceutická asistentka Gabriela Gütlingerová.

Například léky na horečku zdražily o zhruba osm korun, u léků proti bolesti se cena navýšila zhruba o 17. O desítky korun podražily i oční kapky, kapky na kašel nebo náplasti na bolest. Ceny léků na recept jsou zastropovány a stát u nich stanovuje, za kolik mohou být prodávány. Zvýšené výrobní náklady ale mohou vést k jejich nedostupnosti.

"Zatím to nepozorujeme, že by se něco takového nějak masivně dělo. Ale při nějakých jednáních a tvorbách zákonů je dobré i na toto myslet, abychom se nedostali cenově na takovou úroveň, že by ty léky byly z důvodů nedodávek nebo vysokých nákladů nedostupné," sdělil prezident České lékárnické komory (ČLnK) Aleš Krebs.

"Dostupnost léčiv je pro nás prioritou, ale stávající zákon už na různé situace pamatuje. I na to, že pokud distributor nebo výrobce není schopný dodržet cenu léčiv, potom by se měl obrátit jak na zdravotní pojišťovnu, tak na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který může ve zvláštních případech tu cenu navýšit," doplnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Případné zdražení léků by ale podle ministerstva měly doplatit pojišťovny.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz