Domácí

Volby by vyhrálo ANO. Do Sněmovny by se dostaly pouze čtyři strany

Volby by vyhrálo ANO. Do Sněmovny by se dostaly pouze čtyři strany
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Pokud by se v květnu konaly volby, do Poslanecké sněmovny by se dostaly pouze čtyři strany. Jako první by skončilo hnutí ANO, na druhém místě by byla ODS. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti SANEP.

Volby do Sněmovny by koncem května vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,1 %, což představuje oproti letošnímu dubnu nárůst o dva procentní body. Na druhém místě by skončila ODS v čele s premiérem Petrem Fialou, a to se ziskem 19,6 %. Oproti minulému měsíci si občanští demokraté mírně pohoršili o 0,2 procentního bodu.

"Důvodem byť ne příliš velkého poklesu volebních preferencí občanských demokratů může být skutečnost, že se Fialovi a jeho vládě nedaří uklidnit stále rostoucí obavy obyvatel České republiky spojené s prohlubující se inflací, zdražováním či nebývalým nárůstem cen energií," myslí si experti ze společnosti SANEP.

Třetí příčku by obsadilo hnutí SPD s předsedou Tomiem Okamurou. Zisk by činil 14,3 %, což znamená nárůst oproti dubnu o 1,4 procentního bodu.

Čtvrté by poté skončilo hnutí STAN pod vedením předsedy a současného ministra vnitra Víta Rakušana se ziskem 7,8 %. Oproti výsledkům dubnového měření si tak hnutí pohoršilo o 0,9 procentního bodu. "Klesající preference Starostů a nezávislých zjevně souvisí s řadou nepříjemných kauz, které od voleb neustále podkopávají důvěru voličů," mají jasno odborníci.

Žádný další politický subjekt by se však do Sněmovny nedostal. Před branami by se v květnu ocitli Piráti, kteří obsadili pátou příčku s aktuálním ziskem 4,6 %, což znamená pokles voličských preferencí o 0,2 procentního bodu.

Související obsah

Na šestém místě by skončila KDU-ČSL se ziskem čtyř procentních bodů. Tříprocentní hranici by ještě překročili Svobodní se ziskem 3,6 % a TOP 09 s 3,3 %. ČSSD by získalo 2,3 % a Zelení pouhý jeden procentní bod.

Průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech od 26. do 30. května 2022. Zúčastnilo se ho 1 429 lidí, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel Česka ve věku od 18 let.

Podívejte se na reportáž TV Nova o volebním průzkumu z letošního dubna:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz