Zahraničí

60 let od popravy hlavního organizátora holocaustu. Eichmanna dopadli v Argentině

Krátce po úterní půlnoci uplyne přesně 60 let od popravy hlavního organizátora holocaustu Adolfa Eichmanna. Po skončení druhé světové války se ukrýval v Argentině. A tam ho vypátrali agenti izraelské tajné služby. V soudním procesu, který tehdy sledoval celý svět, se Eichmann hájil tím, že jen plnil rozkazy.

Píše se rok 1961 a strůjce systematického vyvražďování Židů vypovídá před soudem v Jeruzalémě před tribunálem židovských soudců a před židovským publikem. Zásadním okamžikem Eichmannova života je konference ve Wannsee v roce 1942, kde nacisté dojednali Konečné řešení židovské otázky.

Byl to právě Eichmann, který rozhodl, že pro hromadné vyvražďování budou nejefektivnější plynové komory. Na konci války se mu podařilo utéct. V Argentině se ukrýval 12 let. A poskytl rozhovor, při jehož poslechu mrazí dodnes.

Související obsah

"Kdybychom zabili 10,3 milionů Židů, s uspokojením bych si řekl: Dobře, zničili jsme nepřítele. Pak bychom splnili své poslání. K mé lítosti nám to však nebylo dopřáno," řekl Eichmann.

Eichmanna dopadla izraelská tajná služba. Dopravila ho do Jeruzaléma, kde stanul před soudem. V procesu století se Eichmann hájil dlouhých 52 dní. "Nespáchal jsem to já, protože v žádném z těchto případů nešlo o moje rozhodnutí," obhajoval se Eichmann.

Nakonec byl obviněn z 15 zločinů včetně těch proti lidskosti. Obviněn byl také z vyvraždění milionů lidí. Rozsudkem byl trest smrti oběšením, který dodnes zůstává jediným trestem smrti civilního soudu, který byl v Izraeli kdy vykonán.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz