Domácí

Benzina ohlásila zlevnění. Od zákazníků to ale hned schytala

Snížení spotřební daně na paliva vešlo od středy v platnost. Ceny u čerpacích stanic tak klesají až o 1,8 koruny. S oznámením o snížení cen přišel i řetězec Benzina Orlen, který cenu o tuto částku snížil. Podle zákazníků ji však do této chvíle uměle navyšoval.

Čtyřměsíční snížení spotřební daně na pohonné hmoty začalo s 1. červnem platit. Zákazníci by tak měli do konce září platit za paliva o necelé dvě koruny méně. Podle řidičů to však například na čerpacích stanicích Benzina Orlen nemusí tak být. Společnost údajně uměle navyšovala ceny a zlevnění tak na nich není znát.

"Ano ano, přesně toto se dalo očekávat a všichni pumpaři, tedy kromě ONO, toho velkoryse využili. Během týdne dvě koruny nahoru, někdy i víc, a teď se mlátí do hrudi, jak zlevnili. Ale během pár dní to půjde nahoru a určitě o víc než 1,80. Kdybyste radši mlčeli. Bylo by to slušnější z vaší strany," napsal jeden z komentujících pod příspěvkem Benziny, kde se síť čerpacích stanic zlevněním pochlubila.

Promítáme snížení spotřební daně do cen našich pohonných hmot. ⛽ Reagujeme rychle a nečekáme na vyprodání zásob! Všichni...

Posted by ORLEN Benzina on Tuesday, May 31, 2022

​"Nejdřív tiché zdražování a pak velkohubé zlevnění, protože musíte," přidala další diskutující. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je tento scénář u některých čerpacích stanic pravděpodobný. "U těch jednotlivých čerpacích stanic by to nebylo žádné překvapení, protože se tak například chovají e-shopy před Vánocemi, kdy během listopadu zdražují, aby pak mohly v prosinci říkat, že prudce zlevnily, ale přitom jenom ceny vrátily třeba na říjnovou úroveň," řekl Kovanda.

​Mluvčí společnosti Orlen Unipetrol RPA Pavel Kaidl odkázal redakci TN.cz na tiskovou zprávu, kterou ke snižování cen Benzina vydala. "Zpětný ani budoucí vývoj maloobchodních cen nekomentujeme. Veřejně dostupný je ale velkoobchodní cenový index, za který transparentně prodávají naše rafinérie námi vyrobené pohonné hmoty koncovým prodejcům," odpověděl Kaidl na dotaz ohledně navyšování cen na čerpacích stanicích Benzina.  

Související obsah

​Za příklad uvedl razantní navýšení ceny benzínu v posledních týdnech. "Mohlo to být motivováno snahou vytvořit si určitý polštář pro následné snižování cen," pokračoval Kovanda.

Jeho tvrzení však vyvrací předseda Unie nezávislých petrolejářů České republiky Ivan Indráček. "Je to nesmysl, když se podíváte na vývoj cen na mezinárodním trhu, tak vidíte, že navyšování cen šlo ruku v ruce s tím, jak šel evropský trh," řekl Indráček.

Podle předsedy Unie nezávislých petrolejářů by benzín, jehož cena v posledních týdnech výrazně stoupla, mohl začít opět zlevňovat i bez ohledu na snížení spotřební daně na pohonné hmoty.

Nižší ceny za pohonné hmoty pravděpodobně dlouho nevydrží:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz