Domácí

Požár v alzheimer centru: Zemřely dvě klientky, přes padesát jich je zraněných

Ve středočeských Roztokách stále probíhá zásah hasičů. Ve středu večer tam začal hořet domov pro klienty s alzheimerem. Hasiči našli dvě mrtvá těla, ta patří dvěma klientkám centra. Další lidé jsou ve vážném stavu, desítky klientů jsou lehce zraněni. Redakce TN.cz má k dispozici i svědectví kolegyně, která počátek požáru viděla z druhé strany řeky.

Po jedné hodině odpoledne středočeští hasiči informovali, že zásah Domově Alzheimer v Roztokách stále probíhá, ačkoliv se jim podařilo okolo čtvrté ráno dostat požár pod kontrolu a lokalizovat ho. Hořet tam začalo kolem sedmé večer, podle hasičů byla budova zcela zasažená požárem.

K ohni dorazilo celkem 23 jednotek. "Některé jednotky se vrátily na své základny, další byly vystřídány. Na místě probíhá vyšetřování, nasledně se bude sundávat opláštění budovy," uvedli ráno hasiči. V noci platil nejvyšší – zvláštní – stupeň požárního poplachu. Ven se podařilo dostat 56 klientů, personál opustil centrum ještě před příjezdem hasičů.

Dva lidé přišli o život

Ne všechny se ale podařilo zachránit. "Krátce před půlnocí se podařilo vstoupit do objektu a uvnitř byly nalezeny dvě osoby bez známek života a jedna přeživší, kterou zdravotnická záchranná služba odvezla do nemocnice," prozradili hasiči. Podle informací byly obě mrtvé klientkami centra.

Související obsah

​"Dva lidé jsou v kritickém stavu, jeden je středně těžce zraněný a 51 je lehce zraněných," uvedla mluvčí středočeských záchranářů Monika Nováková krátce po deváté večer. Před druhou hodinou ráno potvrdila, že si požár vyžádal dva lidské životy. Přeživší, kterého hasiči našli při hašení v budově, utrpěl středně těžká zranění.

K požáru zamířilo deset posádek záchranářů včetně letecké záchranné služby z Ústí a také z Prahy. Byl vyhlášený druhý stupeň traumaplánu, informovala na začátku zásahu Nováková. Ten byl ukončen v jedenáct hodin v noci, na místě ale pro jistotu zůstaly dvě posádky záchranářů a lékař. U dvou obětí už mohl jen konstatovat smrt, posledního ze zraněných pak sanitka odvezla do kladenské nemocnice.

​Pražští záchranáři na místo vyslali speciální vůz Fénix a také vrtulník. Ten se ale nakonec vrátil na základnu nevyužitý, žádný z pacientů nakonec nepotřeboval letecký transport.

Související obsah

S ohněm bojovala stovka hasičů. Střecha s dřevěnou konstrukcí a obložením lehla popelem, právě díky dřevu se zřejmě oheň rozhořel do nebývalých rozměrů. Vyšetřovatelé se do objektu dostanou nejdříve dopoledne. Policie zatím případ šetří pro obecné ohrožení z nedbalosti.

Svědectví z místa

Začátek požáru viděla i kolegyně Markéta Kraevská, která šla po druhé straně řeky. "Nejdříve to vypadalo, že je opravdu prašné ovzduší, to zrovna začínalo hořet. Pak najednou bylo jasné, že je to požár, ale furt nebyly slyšet žádné houkačky. Lidi si to fotili a natáčeli z cyklostezky, byli jsme na opačné straně vody, proto jsme na to viděli, někteří v klidu seděli přímo naproti v hospodě u vody na pivku," popsala.

"A pak už byl vidět černý kouř, slyšet jedna siréna za druhou a nad hlavami nám za chvilku letěly tři vrtulníky. Bylo fakt zvláštní vidět ty lidi, jak tam seděj na pivu a naproti nim obří požár a oni jako by se nechumelilo," dodala.

Pomoc pro klienty

Pro klienty ze zasaženého centra už má hlavní město dočasné ubytování. "Praha zajistí dočasné útočiště pro 20 obyvatel vyhořelého Domova Alzheimer v Roztokách. Včera večer přijelo první 13 lidí, dnes přibude dalších 7. Velmi děkuji vedení Domova pro seniory v Zahradním městě za rychlou pomoc. Bude-li třeba, jsme připraveni hledat další místa," uvedla na twitteru pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (za Praha sobě).

Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí pomoc všem obyvatelům domova. "Úřad práce ČR je v úzkém kontaktu s vedením obce i samotného zařízení, na místo neštěstí zároveň vyslal své specialisty. Klienti domova mohou získat mimořádnou okamžitou pomoc, a to až do výše 63 750 korun," uvedlo ministerstvo.

Nadační fond pomoci také připravil sbírku pro obyvatele domova. "Jsme připraveni peníze následně co nejrychleji uvolnit na potřeby seniorů, ať už se jedná o zaplacení pobytu v náhradním zařízení, péči či osobní potřeby," uvedl fond.

Nadační fond pomoci

číslo bankovního účtu 4004040040/5500
variabilní symbol 106

Místo požáru v Roztokách:

Požáru se věnovalo také mimořádné vysílání TN LIVE:

Evakuace desítek špatně se pohybujících lidí z hořících domů patří podle hasičů k těm nejtěžším zásahům:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz