Zahraničí

Směňte si na dovolenou správné peníze. Chorvatsko už brzy přijme euro

Chorvatsko je podle Evropské komise připravené přijmout euro. V zemi by se s ním mohlo začít platit už od příštího roku. Podle ekonomů se ale pro tisíce Čechů, kteří do země každoročně jezdí na dovolenou, prakticky nic nezmění.

Kuny si s sebou na dovolenou do Chorvatska bude nejspíše nutné přibalit už jen letos. Od ledna by totiž podle Evropské komise země mohla přijmout euro. S cenami v oblíbené turistické destinaci Čechů to ale prý zamává minimálně. "Nemůžeme čekat nějaké zásadní zdražení," řekl ekonom Petr Bartoň.

Vstup Chorvatska do eurozóny musí ještě posvětit lídři členských států a Rada Evropské unie. Jde ale spíše o formalitu. Chorvatský parlament už dal přijetí eura zelenou. "To hlavní, co bych chtěl, je pogratulovat Chorvatsku k tomuto velikému úspěchu. Máte plnou podporu Evropské komise na cestě, kterou spolu podnikneme," oznámil evropský komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni.

Související obsah

V roce 2023 se bude v Chorvatsku dát platit ještě jak kunami, tak eurem. S tím se turisté dost možná setkají už tuto sezónu. "Chorvatsko je připravené na euro. Od června budou všechny obchody a restaurace uvádět ceny v eurech i kunách," sdělil ředitel Chorvatského turistického sdružení v Česku Dubravko Miholić.

Evropská komise posuzovala i připravenost na euro ostatních států, které ho zatím nepřijaly. Česká republika splňuje jen část kritérií. Plní například požadavky na stav veřejných financí a komisi se líbí i dlouhodobé úrokové sazby v Česku.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz