Zahraničí

Oslavy výročí Alžběty II. na trůně: Na počest královny se rozezněl slavný zvon. Sledujte TN Live

Ve Velké Británii v pátek pokračovaly oslavy sedmdesátého výročí královny Alžběty II. na trůně. K platinovému jubileu jsme pro vás připravili bohatý program. Na TN Live můžete živě sledovat dění v Londýně i rozhovory s řadou odborníků.

V rámci čtvrtečního programu už proběhla vojenská přehlídka doplněná o leteckou akrobatickou show, kterou si královna náležitě užila. Páteční den je ve znamení bohoslužby za vládu Alžběty II., která se konala v londýnské katedrále svatého Pavla.

SLEDUJTE SPECIÁLNÍ VYSÍLÁNÍ K OSLAVÁM PLATINOVÉHO JUBILEA NA TN LIVE.

Už před jedenáctou hodinou našeho času se do katedrály začali sjíždět politici a další hosté. Dorazili například bývalí premiéři Theresa Mayová a David Cameron, dostavil se i současný premiér Boris Johnson. 

Slavnostní bohoslužby se zúčastnila i královská rodina. Sama královna se však z bohoslužby omluvila. Před polednem se na její počest rozezněl zvon katedrály, který byl vyroben v roce 1882 a je nejtěžším v celé Velké Británii. Dlouhá desetiletí měl rozbitý mechanismus a do provozu tak byl uveden až letos. Nyní to bylo poprvé, kdy se na něj zvonilo pro královskou rodinu.

Související obsah

Kromě dění v Londýně můžete na TN Live sledovat i rozhovory s odborníky. Úvodní slovo dostal europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti), který vysvětlil, jak se vyvíjí specifický britský politický režim. Zásadní roli podle něj hraje to, že Velká Británie je ostrovní stát a vnějším vlivům se jí poměrně úspěšně daří vyhýbat.

Ředitel Ústavu anglistiky na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity Ladislav Nagy královnu Alžbětu II. označil za velmi oblíbenou osobnost a jejích stopách podle něj kráčí i princ William. Její síla spočívá zejména v jejím klidu, který veřejnost obdivuje. "Její vystupování dodává poddaným pocit jistoty," řekl.

Velká Británie bez královské rodiny je stav, kterého se jen tak nedočkáme. "Nemyslím si, že je pravděpodobné v dohledné době, řekněme 100 let, že by Británie nebyla monarchií. Královská rodina hraje v britské společnosti významnou roli," vysvětlil Nagy.

O čtvrtečních oslavách se dozvíte více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz