Domácí

Zemřela legenda české opery. Pěvkyně byla populární i v zahraničí

Zemřela legenda české opery. Pěvkyně byla populární i v zahraničí
Operní pěvkyně Lenka Šmídová Zdroj: Se souhlasem Národního divadla

Českou operu zachvátil zármutek, přišla o jeden z nejzvučnějších hlasů. Zemřela pěvkyně Lenka Šmídová. Ještě v polovině dubna přitom zářila na jevišti. Dlouholeté sólistce Národního divadla bylo 60 let.

O smutné zprávě na facebooku informovalo Národní divadlo. "S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pátek 27. května 2022 zemřela v Praze ve věku 60 let sólistka Opery Národního divadla, paní Lenka Šmídová," stojí v oznámení.

Šmídová začala ve svatostánku českého divadelnictví v roce 1987 hostovat a o tři roky později se stala operní sólistkou. Později působila i v pražské Státní opeře. V repertoáru měla přes 70 inscenací.

Mezi její nejvýznamnější role patřila Bizetova Carmen, Verdiho Eboli v Donu Carlosovi, Mozartova Dorabella v Così fan tutte nebo Janáčkova Varvara v Kátě Kabanové.

Související obsah

"Byla člověkem divadelním, a tak se, ač sólistka Opery Národního divadla, nezdráhala být svým kolegům oporou coby pohotová nápovědka nebo spolupracovat na inscenacích jako asistentka režie. Neopomenutelná je také její práce pedagogická, při níž se svým studentům věnovala do posledních chvil. Na jevišti Národního divadla naposledy vystoupila 17. dubna jako Lotinka ve Dvořákově Jakobínu," uvedlo Národní divadlo.

Účinkovala i v řadě evropských států včetně Itálie, opera ji zavedla i na Blízký a Střední východ nebo do Jihoafrické republiky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz