Zahraničí

Italská policie zabavila kolumbijskému kartelu kokain za miliardy

Italská policie zabavila kolumbijskému kartelu kokain za miliardy
Údajného šéfa Klanu ze Zálivu Daira Antonia Úsugu přezdívaného Otoniel dopadla armáda po mohutné akci loni na podzim Zdroj: Profimedia.cz

Italská policie zabavila v úterý při jednom z největších zátahů proti pašerákům drog v Evropě přes čtyři tuny kokainu za téměř čtvrt miliardy eur (zhruba šest miliard korun). Zásilku poslal do Terstu jeden z nejmocnějších současných kolumbijských drogových kartelů Klan ze zálivu.

Zátahu v severoitalském přístavu předcházela roční práce agentů v utajení, kteří se infiltrovali sítě obchodníků s drogami po celé Itálii. Největšímu úlovku předcházelo 19 zásilek, které nechali „kontrolovaně“ projít, aby mezinárodní organizaci co nejlépe zmapovali, uvedla agentura AP.

Kromě 4,3 tuny kokainu skončilo v rukou policie 38 lidí podezřelých z mezinárodního obchodování s narkotiky, kteří byli zatčeni kromě Itálie i ve Slovinsku, Chorvatsku, Nizozemsku, Bulharsku a Kolumbii. Mimo drogy strážci zákona zabavili téměř dva miliony eur v hotovosti a několik vozidel včetně velkého náklaďáku.

Operaci provedla italská finanční a celní policie spolu s protimafiánským útvarem a ve spolupráci s americkou či španělskou protidrogovou policií. Tajná akce "přinesla další silný zásah jedné z nejdůležitějších kolumbijských narkomafiánských skupin", uvedli protimafiánští vyšetřovatelé podle webu Euronews.

Související obsah

​Drogu poslal do Evropy mocný Klan ze zálivu (Clan del Golfo, dříve Los Urabeňos), který ovládá zhruba třetinu výroby a distribuce kolumbijského kokainu. V poslední době je to pro klan další z úderů, minulý měsíc byl do Spojených států vydán jeho údajný šéf Dairo Antonio Úsuga, známý pod přezdívkou Otoniel. Toho při té příležitosti přirovnal kolumbijský prezident Iván Duque k někdejšímu bossovi medelínského kartelu Pablu Escobarovi a označil ho za "nejnebezpečnějšího obchodníka s drogami na světě".

Otoniel, bývalý partyzán, jehož cestu k moci lemují stovky mrtvých, unikal kolumbijským bezpečnostním silám deset let. Mimo jiné kvůli tomu, že korumpoval vysoké státní i místní úředníky a politiky. Armáda ho dopadla loni v říjnu v džungli po mohutné operaci, kterou provedlo na 500 vojáků s použitím dvaceti vrtulníků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz