Zahraničí

V rakouských horách uvázlo 100 školáků s učiteli. Zachraňovali je z vrtulníků

V rakouských horách uvázlo 100 školáků s učiteli. Zachraňovali je z vrtulníků
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Celkem 99 německých studentů a osm učitelů musela horská služba v rakouské spolkové zemi Vorarlbersko v úterý zachraňovat z hor pomocí vrtulníků. Uvázli v oblasti Kleinwalsertalu. Učitelé vybrali podle tamní policie na internetu pro děti takovou turistickou trasu, pro kterou neměly vhodné oblečení, boty ani dostatek zkušeností.

Školáci ve věku 12 až 14 let vyrazili s učiteli na výlet v úterý odpoledne. Naplánovanou měli trasu ze Schöntalu na Walmendinger Horn.

Pedagogové našli na jednom internetovém portálu pro vysokohorské turisty okruh, který byl několika uživateli popisován jako nepříliš náročný. Podle policie ale neznačená túra vedla přes úzký hřeben, kam se doporučuje chodit pouze zdatným turistům netrpícím závratí a s předchozími zkušenostmi z vysokohorských terénů.

Související obsah

​Stezka navíc po deštích z předchozích dnů klouzala. "Podmínky byly extrémně obtížné, a to zejména proto, že ne všichni studenti měli nejlepší boty," uvedla policie.

Část výpravy se nakonec rozhodla vrátit. Dva studenti ale uklouzli a lehce se zranili. "Vzhledem k panice, která propukla u dalších studentů, a špatnému stavu stezky (mokrá a kluzká) pedagogové zavolali na tísňovou linku," dodali strážci zákona.

Záchranáři školáky z hor dostávali pomocí vrtulníků. Zpět na místo, kde byli ubytovaní, je potom dopravili hasiči. "Vícero žáků bylo vyčerpaných, podchlazených a promočených," upozornila policie s tím, že případ už začalo prošetřovat státní zastupitelství ve Feldkirchu.

Podle portálu Kurier.at se učitelé zřejmě rozhodli pro hřebenovou trasu na základě doporučení od turistů na portálu Hikr.org. "I přes upozornění pokračovat pouze s horolezeckým vybavením je cesta zcela nezávadná (‘nic těžkého‘), uvedl jeden z uživatelů. Jiní turisté naopak měli na trase výrazně větší potíže: "Bylo to nejnáročnější stoupání, jaké jsme zatím absolvovali," napsal další.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz