Počasí

Počasí v Česku ovlivní tropická bouře. Teploty se vyšplhají ke 30 stupňům

Nad Atlantským oceánem řádí tropická bouře Alex, která začala ovlivňovat i evropské počasí. O víkendu do Česka přinese teplý vzduch ze Středomoří. Po propršeném a chladnějším týdnu se tak teploty opět přiblíží ke 30 stupňům Celsia.

Tropická bouře vznikla začátkem června v Mexickém zálivu, odkud se dostala nad severní Atlantik, a začala tak ovlivňovat počasí v Evropě.

"Do Irska přináší zesílení větru v nárazech o rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině, vydatnější déšť a vlny o výšce až 10 metrů. Naopak do střední Evropy nahání teplý vzduch ze Středomoří, v Česku se tak můžeme na víkend těšit na návrat letního počasí," řekla TN.cz expertka na počasí Dagmar Honsová.

V pátek teploty podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zůstanou ještě mezi 20 až 24 stupni Celsia, v sobotu už ale narostou na 22 až 26 stupňů. Bude polojasno až jasno, ráno se ojediněle vyskytnou mlhy, přes den přechodně oblačno. Jasno až polojasno bude v neděli a teploty dosáhnou 24 až 28 stupňů. Na severozápadě budou ojediněle přeháňky.

Související obsah

Evropské počasí ovlivňují především takové tropické bouře, které se z Karibského moře vydají severně podél východního pobřeží Spojených států a po zeslábnutí se změní na tlakovou níži nad severním Atlantikem.

"Počasí u nás tedy mohou ovlivnit takzvané exhurikány. Pokud se nad střední Evropu dostanou jako tlaková níže, přinesou deštivé a větrné počasí. Pokud se exhurikán zastaví nad Evropou severozápadní nebo západní, většinou do střední Evropy kolem něj pronikne teplejší vzduch," uzavřela Honsová.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz