Zahraničí

Záškrt v Rakousku: Ministerstvo zdravotnictví už ohlásilo prvního mrtvého

Záškrt v Rakousku: Ministerstvo zdravotnictví už ohlásilo prvního mrtvého
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Rakouské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek informovalo, že eviduje dva případy nákazy záškrtem. Oba pacienti byli hospitalizovaní ve vídeňské nemocnici. Jeden z nich však zemřel.

V Rakousku v posledních dnech zaznamenali dva případy záškrtu, což je bakteriální infekční onemocnění. Nakažení byli hospitalizovaní ve vídeňské nemocnici, podle informací rakouského ministerstva zdravotnictví jeden z nich zemřel.

"Oba pacienti byli nebo jsou hospitalizováni ve vídeňské nemocnici. Jeden člověk na následky nemoci zemřel, druhý se uzdravuje. Vzorky laboratoře dál zkoumají. Místní zdravotnické úřady přijaly nezbytná opatření a oba případy byly nahlášeny mezinárodním zdravotnickým úřadům," informovalo ministerstvo na svých stránkách.

Související obsah

Záškrt způsobují toxiny z bakterie Corynebacterium diphtheriae. Bakterie se přenášejí kapénkami a tělesným kontaktem. Inkubační doba onemocnění je obvykle dva až pět dní. Klinický obraz se může lišit od lokální infekce nosu, krku a hrtanu přes infekci dýchacích cest až po těžkou toxickou formu, která může poškodit srdce, ledviny nebo játra.

Nejlepší prevencí proti onemocnění je očkování. To bylo už v roce 1946 povinně zavedeno v tehdejším Československu. Základní imunizace probíhá u dětí zpravidla v rámci šestinásobného očkování kombinovanými vakcínami proti záškrtu, tetanu, dětské obrně, pertusi, hepatitidě B a hemofilu B. V letošním roce byl v Česku evidován zatím jeden případ onemocnění. Nemoc si poslední úmrtí vyžádala ještě v Československu v roce 1969.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz