Zahraničí

Spekuluje se o rezignaci papeže. Naznačuje to plán akcí i zdravotní stav

V posledních týdnech se stále častěji mluví o tom, zda papež František neuvažuje o rezignaci. Dlouhodobě má problémy s chůzí, dosáhl věku 85 let, v němž odešel jeho předchůdce Benedikt XVI. A spekulace posílilo i oznámení, že se zúčastní slavnosti, kterou založil jeden ze dvou papežů, kteří sami rezignovali.

Nedávné záběry dokládají, že bolestivý zánět kolenních vazů papeže Františka dál zmáhá. Problémy se vstáváním a pohybem mu pomáhají zvládat osobní strážci, hůl i invalidní vozík. Poprvé na něj na veřejnosti usedl na začátku května. Od té doby ho využívá pravidelně, kratší trasy absolvuje ale i po svých.

"Víme, že i když má potíže při chůzi, je to člověk, který je autonomní. Záleží mu na samostatnosti pohybu a i na samostatnosti rozhodování," řekl vatikánský zpravodaj agentury AskaNews Iacopo Scaramuzzi.

"Otec František vypadá ve velké formě a jeho laskavost je neuvěřitelná," vyjádřil se premiér Petr Fiala (ODS), který se s papežem ve Vatikánu ve čtvrtek setkal.

Související obsah

​Na srpen ale papež naplánoval zasedání poradního sboru, který vybere nové kardinály. Ti budou dřív nebo později volit jeho nástupce. Následně František navštíví hrob papeže Celestýna V., jež abdikoval ve 13. století.

Hrobku před svým odstoupením navštívil i jeho předchůdce papež Benedikt. Rezignoval v 85 letech, tedy ve stejném věku, ve kterém je současná hlava katolické církve. A právě všechny tyto podobnosti přiživují spekulace o papežově dobrovolném odchodu. Humor ho ale stále neopouští. "Víte, co potřebuji na moji bolavou nohu? Trochu tequily," žertoval s mexickým knězem.

Před náročnou operací kolenních vazů je nutné, aby papež hodně odpočíval, chodil na terapie a punkce. Na to ale nechce přistoupit. Strach má Svatý otec podle svých přátel i ze samotného zákroku. Obává se podobné reakce jeho těla jako na loňskou operaci, kdy mu lékaři odstranili část tlustého střeva. Zákrok trval tři hodiny a doprovázelo ho několik komplikací.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz