Zahraničí

Další země zavádí opatření proti opičím neštovicím. Lidé se budou očkovat

Další země zavádí opatření proti opičím neštovicím. Lidé se budou očkovat
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Evropské země zavádí opatření proti opičím neštovicím. Ve čtvrtek oznámilo záměr očkovat lidi s rizikovým kontaktem Španělsko i Německo. Opičí neštovice se objevily už ve 30 zemích. Většina zaznamenaných případů je v Evropě.

Španělsko zahájilo očkování proti opičím neštovicím. Kvůli nedostatku vakcín ale přednostně očkuje ty, kteří měli blízký kontakt s nakaženým či spadají do skupiny rizikových pacientů. Od 19. května Španělsko zaznamenalo 242 případů této nemoci. Uvedlo to španělské ministerstvo zdravotnictví.

V pondělí do země dorazilo 200 dávek vakcíny z Dánska. Podle agentury Reuters Španělsko doufá v brzký nákup dalších vakcín prostřednictvím Evropské unie. Stát je totiž po Velké Británii v rámci Evropy druhý nejvíce zasažený. Británie zaznamenala podle BBC už více než 300 případů.

Související obsah

Ke stejnému kroku vybízí i německý Stálý výbor pro očkování (STIKO). Podle webu dw.com by se to mělo týkat zejména lidí starších 18 let, kteří přišli do kontaktu s nakaženým. Podle serveru Peoples Gazette zaznamenalo Německo k 8. červnu 113 případů.

Opičí neštovice se objevily už ve 30 zemích, kde se ale jinak běžně nevyskytují. Dohromady se jedná o více než 1 200 případů. Většinu z nich zaznamenali v Evropě. Nemoc se projevuje horečkami, bolestmi hlavy a svalů a vyrážkou, která se odstaví zhruba do tří dnů od objevení prvních příznaků.

Opičí neštovice se šíří dál. Dle mikrobiologa Hořejšího jsou ale málo nakažlivé:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz