Naše Česko

Nádrž Švihov slaví 50 let. Stále je jednou z největších ve střední Evropě

Padesát let už proudí pitná voda do hlavního města z vodní nádrže Švihov. Stále jde o jednu z největších vodárenských nádrží ve střední Evropě. Každý den zásobuje vodou zhruba 1,3 milionu obyvatel Prahy, ale také Středočeského kraje a Vysočiny.

Přehrada a úpravna vody Švihov, známá pod názvem Želivka, slaví 50. výročí. Stavbu přehrady si tehdy vynutil nedostatek pitné vody pro rozrůstající se Prahu. Podíl Želivky na zásobování hlavního města pitnou vodou se pohybuje okolo 74 %.

Úpravna ale také zásobuje pitnou vodou i část Středočeského kraje a Vysočiny. "Jedná se celkem asi o 1,3 milionu obyvatel České republiky. Říkáme, že na Želivce je závislá asi jedna sedmina obyvatel," řekl generální ředitel společnosti Želivská provozní Josef Parkán. "V tuto chvíli je zdroj dostatečný, a to i s výhledem na klimatickou změnu, někdy do roku 2080," informoval náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík.

Související obsah

​Do hlavního města pitná voda proudí štolou, která má průměr dva metry a 60 centimetrů. S délkou 52 kilometrů je šestá nejdelší svého druhu na světě. Aby se do Prahy dostala pitná voda, nejprve se musí upravit. Úprava začíná v bazéncích pískovou filtrací. Pak následují další procesy jako ozonové ozařování nebo filtrace přes granulové aktivní uhlí.

Voda je do úpravy dodávána z vodárenské nádrže Švihov, která má objem 266,5 milionu kubíků vody. Jedná se o největší vodárenskou nádrž v České republice a ve střední Evropě.

Denně zaměstnanci musí kontrolovat teplotu vody a dvakrát denně její průzračnost. Okolí vodárenské nádrže je pod přísným dozorem, nesmí se zde rybařit a do bezprostředního okolí hráze je lidem kompletně vstup zakázán.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz