Domácí

Dětské tábory zvažují změnu podmínek. Mohly by zdražit i po podpisu smlouvy

Ceny dětských táborů a škol v přírodě se budou moci měnit podle aktuální ekonomické situace. Jejich organizátoři chtějí, aby v příštích letech rodiče odsouhlasili možnost zdražení už při podpisu smlouvy. A někteří zvažují, že by ceny, termíny a místa zveřejňovali až těsně před prázdninami. Letos v určování cen kvůli vyšším nákladům panoval chaos a většina táborů musela zdražovat.

Jen za první polovinu roku stouply organizátorům dětských pobytů náklady zhruba o čtvrtinu. Rodiče těchto školáků ale měli štěstí, jejich děti odjely ještě za částku vypočítanou před dvojcifernou inflací. "Vzhledem k tomu, že spoustu smluv máme uzavřenou už z loňského roku, tak letos bude vzhledem k inflaci dost těžké s těmi cenami vyjít," posteskla si organizátorka dětských pobytů Irena Ringlová.

Kolik si organizátoři vydělají, a jestli vůbec něco, je tedy s otazníkem. Už teď proto řeší, jak se takové situaci do budoucna vyhnout. "Do příštího roku doporučujeme provozovatelům, aby opatřili své smlouvy nějakým ustanovením, které jim umožní pružně reagovat na rychlý nárůst cen," řekl Roman Houška z Asociace dětské rekreace.

Takzvanou inflační doložku doposud ve smlouvách měli jen někteří pořadatelé pobytů. Druhou možností je vypisování táborů těsně před letními prázdninami. "To je samozřejmě zase nestrategické, protože rodiče jsou zvyklí organizovat si letní prázdniny dopředu," vyjádřil se Houška.

Související obsah

​Ceny dětských pobytů nahoru táhne hned několik věcí najednou. "Minimálně o dvojnásobek máme dražší elektřinu, to je tedy hodně znát, a pak na čem to pozorujeme, je pracovní síla jako taková. Vychovatele je dnes těžké sehnat," objasnila Hana Švarcová, koordinátorka dětských pobytů.

Kvůli inflaci ministerstvo školství zvažuje, že by zvedlo dotaci pro sociálně slabší a zdravotně postižené. Pro ně může od státu organizátor tábora aktuálně dostat 250 korun na den. "Do budoucna můžou být ty limity samozřejmě upraveny po vyhodnocení výzvy a další analýze," sdělila mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

I přes zvyšující se ceny je ale o tábory a další dětské pobyty velký zájem. "Určitě půjde na tábor, ať to stojí, co to stojí," svěřil se jeden z rodičů.

Průměrná cena týdenního tábora se pohybuje zhruba okolo pěti tisíc. V příštím roce by podle odhadů mohly ceny táborů růst o desítky procent.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz