Zahraničí

Dovolená na Jadranu se letos prodraží. Ceny v Chorvatsku začínají být alarmující

Dovolená na Jadranu se letos prodraží. Ceny v Chorvatsku začínají být alarmující
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Letní turistická sezona začíná a také letos mnoho Čechů zamíří na dovolenou do Chorvatska. Ani tomu se nevyhnulo zdražování, turisté si tak letos připlatí. Jako ukázkový příklad vysokých cen se uvádí Split, dráž než ve zbytku Jadranu je ale také v Dubrovníku nebo na Istrii.

Chorvatsko letos očekává silnou turistickou sezonu, po dvou letech pandemie totiž Evropany čeká rozvolněné léto, a zájem o dovolené je tudíž obrovský. Vysoká poptávka, ztráty z předchozích sezon a rostoucí inflace ale zvedají ceny. Levnou dovolenou na Jadranu tak letos nečekejte.

Například chorvatský deník DNEVNIK.hr zjišťoval ceny turistických služeb ve Splitu ve střední Dalmácii, kam každoročně zamíří i mnoho Čechů. Noc v apartmánu pro dvě osoby v centru města stojí aktuálně od 370 kun (zhruba 1 200 korun) výše. "Zvedli jsme ceny o 20 procent. Důvodem je to, že vše zdražilo o více než 20 procent, a musíme tak držet krok s vývojem situace," vysvětlila manažerka hotelu Nevena Čikešová.

Související obsah

​A jaká je průměrná cena oběda ve splitských restauracích? "Tři chody s nápoji stojí od 150 do 300 kun (přibližně 500 až 985 korun), záleží na tom, co si host objedná. Vzhledem ke vstupním nákladům jsme museli zvednout ceny," prozradila majitelka restaurace Jelena Tabaková. Hosté si ale podle ní nestěžují.

Split se podle chorvatského zpravodajského webu tportal.hr stal městem, kde lidé za rizoto nebo pizzu zaplatí často i 100 kun (328 korun) a za hamburger kolem 80 kun (přibližně 260 korun). "Letos vzrostly ceny v pohostinství v průměru o deset až 20 procent. A není pochyb o tom, že budou i nadále růst, a to mnohem rychleji než ve zbytku země včetně lokalit s podobným charakterem, jako je Dubrovník, Hvar nebo Istrie. Zájem je prostě enormní," řekl webu majitel vyhlášené restaurace ve Splitu.

Za pivo letos ve Splitu často zaplatíte přes 100 korun, gin s tonikem začíná na 160 korunách. V oblíbených klubech a barech je alkohol ještě dražší. Tam si za kelímek piva často účtují i přes 300 korun.

Dražší než Turecko nebo Řecko

Na vysoké ceny upozorňuje i chorvatská televize RTL, která hovořila s provozovateli nejen ve Splitu, ale i v dalších letoviscích na pobřeží. Co se týče ubytování, ceny podle jejího zjištění začínají na 50 eurech (zhruba 1 200 korun). Záleží ale také na období, kdy se na dovolenou vydáte.

Související obsah

​Zdražení je výrazné. "Pokoje, které dříve stály 150 eur (3 700 korun), se loni pronajímaly za 750 eur (18 500 korun), a to většinou v období od 15. července do 15. srpna. Bylo to nevídané," řekl provozovatel ve Splitu. Hoteliéři se shodují, že ceny jsou nižší v červnu a září, současná cena je ale i tak pro někoho příliš vysoká.

"Nejlevnější apartmán bude, pokud je volný, za 50 eur za noc," řekla pronajímatelka z Opatije. "Účtujeme si zhruba 200 eur (necelých 5 000 korun) za noc," uvedl provozní hotelu poblíž Zadaru. Cenu přitom při rezervaci po telefonu oproti té on-line navýšil, na webu si účtoval 100 eur. Navýšení ceny provozní vysvětlil slovy: "A co jste si mysleli, blíží se vrchol sezony."

"Ceny na Jadranu jsou příliš vysoké. Levnější než Chorvatsko je například Turecko nebo Řecko a cena zahrnuje i leteckou dopravu," konstatovala ředitelka cestovní kanceláře Gabrijela Koščicová. "Za 4 000 kun (zhruba 13 000 korun) můžete letět do Egypta do hotelu s all inclusive. Za 4 000 kun si v Chorvatsku pronajmete pouze apartmán. Pod 8 000 kun neseženete polopenzi na sedm nocí ve čtyřhvězdičkovém hotelu," dodala.

Chorvatsko se již brzy chystá přijmout euro:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz