Zajímavosti

Pozor na tyto neobvyklé příznaky. Mohou vás varovat před rakovinou

Pozor na tyto neobvyklé příznaky. Mohou vás varovat před rakovinou
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Každoročně v Česku onemocní rakovinou přes 94 tisíc lidí a zhruba 27 tisíc pacientů této chorobě podlehne. Rizikových faktorů je velké množství, stejně jako příznaků. Existují i méně známé symptomy, které mohou signalizovat nádorové onemocnění, jako je silné noční pocení nebo ďolíčky na kůži v oblasti prsou.

Typů rakoviny existuje mnoho a totéž platí i pro příznaky. Lékař Luke Pratsides v rozhovoru pro britský deník The Mirror uvedl některé neobvyklé symptomy, které nejsou příliš známé, ale mohou varovat před různými typy nádorového onemocnění.

Jedná se například o zežloutnutí bělma očí nebo kůže, které si zřejmě většina lidí spojí se žloutenkou. Podle odborníka to ale může být známkou rakoviny jater nebo slinivky břišní. Často se tento symptom objeví nejprve v očích a posléze se rozšíří na kůži.

Tmavá skvrna na duhovce může značit rakovinu oka. "Jakékoli změny tvaru nebo velikosti pihy na oku by měly být pečlivě sledovány a kontrolovány lékařem," upozorňuje Pratsides. Tmavá čára na nehtech u nohou či rukou, která je odlišná od modřiny, může být zase příznakem rakoviny kůže.

Související obsah

​Na lehkou váhu byste podle odborníka neměli brát ani silné noční pocení. To se může vyskytovat u všech typů rakoviny. Nádor v jícnu mohou provázet potíže s polykáním nebo neustálý pocit plnosti. Náhlý a nevysvětlitelný úbytek tělesné hmotnosti by zase mohl naznačovat, že máte rakovinu střev. Pokud žena krvácí po menopauze, důvodem může být karcinom endometria (děložního těla).

Méně známým a obvyklým příznakem rakoviny prsu je pomerančová kůže. "Jedná se o případ, kdy se na kůži nad prsy žen vytvoří malé ďolíčky, které připomínají pomerančovou kůru. Kromě toho může karcinom značit i převrácená bradavka," dodává lékař.

Rakovina je v Česku jednou z nejčastějších příčin úmrtí. V roce 2020 podle Českého statistického úřadu zemřelo nejvíce pacientů s nádorem plic, průdušek a průdušnice. Byla to pátá nejčastější příčina smrti po cévních a srdečních chorobách a covidu-19, který v daném roce zamával statistikami. Dalším typem nádorového onemocnění s vysokým počtem obětí je rakovina prsu a pohlavních orgánů, tlustého střeva, konečníku a slinivky břišní.

Lékaři přišli na nový způsob, jak předcházet rakovině vaječníků:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz