Domácí

Výdělky na letních brigádách budou letos vyšší. Lidé o ně přesto nemají zájem

Až o desetinu vyšší než loni budou letos výdělky za sezónní práce a letní brigády. Jenže zájem o ně je zatím menší. Nabídky navzdory tomu, že lidem reálně výplaty klesají, v létě s největší pravděpodobností překonají poptávku. A nepomůže nejspíš ani příliv ukrajinských uprchlíků.

Gastro, hotelnictví, pomocná síla do výroby nebo kurýrních služeb, stavebnictví –⁠ to je jen malý výčet oborů, které na léto už teď shání brigádníky. "Máme v nabídce volných míst zhruba srovnatelný počet jako v předchozích letech v tomto období," prozradil ředitel odboru zaměstnanosti českobudějovického úřadu práce Jiří Beran.

Některé firmy jsou letos ochotné za sezonní pracovníky připlatit. Někde nabízejí i o desetinu vyšší mzdu než loni. Jenže ani to nemusí pomoci. "Zájem pracovníků o přivýdělky, o letní brigády v zemědělství je naprosto minimální," posteskla si ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Mzdy se liší podle regionu. V Praze a Středočeském kraji je hodinový plat nejčastěji od 140 do 220 korun a třeba v Plzni od 120 do 200 korun. Záleží na oboru. Inflace se podle ekonomů v odměnách brigádníků zatím prý ještě neprojevila. "Hodnoty, které jsou nabízené u základních profesí, jsou na úrovni minimální mzdy," uvedla Dagmar Škodová Parmová, děkanka Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity.

Související obsah

​Dobře placená brigáda je podle agentur v call centrech, tedy pokud brigádník zná cizí jazyky. To samé platí i o vícesměnném provozu. Největší zájem je o brigády v kanceláři. "Studenti nemají takový hlad po brigádách jako v předchozích letech, protože většina z nich pracuje celoročně," tvrdí ředitel personální agentury Předvýběr František Boudný.

Studenti střední škol a učilišť mnohdy míří o prázdninách tam, kde měli školní praxi. "Celá řada z nich se mi ozývá na léto, jestli by tady mohli týden, čtrnáct dní, někdo třeba i celý měsíc dělat letní brigádu," vyjádřil se jednatel společnosti Jinotech Miroslav Joch.

Trh s brigádami sice částečně ovlivnili i uprchlíci z Ukrajiny, kdo by ale čekal, že se silnou uprchlickou vlnou výrazně vzroste zájem o brigády, mýlil by se. "Ze strany Ukrajinců je zájem o profese nebo o místa, která jsou třeba na zkrácené úvazky, protože jsou to převážně ženy s malými dětmi," vysvětlil Beran.

Nabídky brigád sice stále převyšují poptávku, zájemci by si ale s jejich hledáním měli pospíšit. Kvůli stále rostoucí inflaci je čím dál častěji začínají hledat i zaměstnaní lidé.

Podívejte se, jaký druh brigád je nejoblíbenější:

sei, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz