Zahraničí

Blonďatého andílka odpojí od přístrojů, rozhodl soud. Rodinu verdikt zdrtil

Blonďatého andílka odpojí od přístrojů, rozhodl soud. Rodinu verdikt zdrtil
Archieho mají odpojit od přístrojů Zdroj: Profimedia

Poškození mozku je nevratné, Archie Battersbee by proto měl být odpojen od přístrojů, které ho udržují při životě. Tento zdrcující verdikt nejvyššího anglického soudu si v pondělí vyslechli rodiče dvanáctiletého chlapce, který se na začátku dubna vážně zranil doma v Southendu a od té doby leží v bezvědomí v londýnské královské nemocnici. Podle soudkyně je dítě mrtvé. Příbuzní však namítají, že dokud bije srdce, nezemřelo.

Podpora života dvanáctiletého chlapce, jehož bezvládné tělo v současné době leží v Královské nemocnici v Londýně, by se měla zastavit. Soudkyně Emma Arbuthnotová se postavila na stranu ošetřujících lékařů a prohlásila, že chlapec je mrtvý, když jeho mozek přestal plnit svou funkci. Může tak být zákonně odpojen od přístrojů, informuje portál Sky News.

Archieho rodiče, Hollie Danceová a Paul Battersbee ze Southendu v Essexu, chtěli, aby léčba pokračovala. Argumentovali tím, že chlapcovo srdce stále bije. Matka dokonce vypověděla, že syn jí jednou stiskl ruku.

Hollie potlačovala slzy a před novináři mluvila o své zkáze. Odmítala se však vzdát naděje. "Vím, že můj syn tam stále je," pronesla. Soudkyně však došla k jinému názoru. "Zjistila jsem, že Archie zemřel v poledne 31. května 2022, což bylo krátce poté, co byly toho dne provedeny snímky magnetickou rezonancí," oznámila s tím, že zastavení funkce mozkového kmene bylo přesvědčivě prokázáno.

Související obsah

​"Pokud Archie zůstane na mechanické ventilaci, pravděpodobným výsledkem je pro něj náhlá smrt a vyhlídky na uzdravení jsou nulové. Nemá radost ze života a jeho poškození mozku je nenapravitelné," dodala.

Život rodiny se obrátil vzhůru nohama 7. dubna. Právě ten den našla matka svého syna v bezvědomí. Myslí si, že se mohl zúčastnit nějaké on-line výzvy, která se šířila po sociálních sítích

Paní Danceová po rozsudku před nemocnicí prohlásila: "Jsem zdrcená a extrémně zklamaná rozhodnutím soudkyně po týdnech trvajícího soudního boje, kdy jsem chtěla být u lůžka svého malého chlapce." Soudkyni pak žena vytkla, že založila svůj úsudek na výsledcích MRI testu a na tom, že dítě je "pravděpodobně" mrtvé. Potlačila slzy a pokračovala: "Je mi zle, že nemocnice a soudkyně nevzaly v úvahu přání rodiny. Nevěřím, že Archie dostal dost času... Dokud to nebude Boží cesta, nebudu akceptovat, že by měl jít," dodala s vírou, že se může stát zázrak.

Tento případ vyvolává významné morální, právní i lékařské otázky o tom, kdy je člověk mrtvý. Trojnásobná matka před vynesením rozsudku pro The Mirror řekla: "Je to zničující. Úplně cizí lidé rozhodují o tom, jestli můj syn bude žít, nebo zemře." 

Navzdory rozhodnutí soudu nemocnice přislíbila, že nechá rodině v tomto smutném a těžkém období čas na to, aby se s celou záležitostí vyrovnala. "V souladu s pokyny vydanými soudem poskytnou naši odborní lékaři tu nejlepší možnou péči, dokud nebude podpora života stažena," uvedl zástupce lékařského zařízení. "Rovněž zajišťujeme, aby rodina měla čas se rozhodnout, zda se chce odvolat," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz