Domácí

Šéfka TOP 09 chce prodat Budvar. Jednoznačně ne, odmítl Nekula. ANKETA

Bouřlivé reakce vyvolal návrh TOP 09, že by stát měl v zájmu konsolidace veřejných financí prodat nepotřebný majetek. Podle předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové by mělo jít například o pivovar Budějovický Budvar.

Předsednictvo strany TOP 09 v úterý vyzvalo k prodeji státního majetku, který není podstatný pro vykonávání hlavních funkcí. "Týká se to jak snížení objemu nemovitého majetku, tak firem ve výhradním nebo částečném vlastnictví státu," stojí v prohlášení.

Podle šéfky strany Markéty Pekarové Adamové by stát neměl například provozovat hotel nebo vařit pivo. "Není k tomu jediný racionální důvod," uvedla pro Právo Pekarová Adamová. Proto navrhla prodej pivovaru Budějovický Budvar.

Související obsah

Odmítá však, že by TOP 09 šlo o privatizace klíčové infrastruktury. "Zároveň od nás neuslyšíte slova o národním pivovaru jako rodinném stříbru. Jednoduše proto, že jde o naprostý nesmysl, a stejně nemáme mít národní lihovar nebo masokombinát. Nevidíme důvod, proč by zrovna pivovar měl být výjimkou," doplnila Pekarová Adamová.

Návrh ostře odmítl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). "Stranickou sestřenici Markétu Pekarovou Adamovou mám rád a chápu, že to nemá v TOP 09 nyní jednoduché. Jednoznačně ale říkám, že Budějovický Budvar prodávat nebudeme," uvedl na twitteru.

Podle Nekuly by totiž nešlo o dobrý tah. "Loni tržby podniku poprvé překonaly tři miliardy korun, zisk dosáhl 305 milionů korun. Prodat Budvar je, jako by Saúdové prodali ropná pole," má jasno šéf resortu zemědělství.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v úterý Právu sdělil, že jednou z jeho hlavních priorit je efektivně nakládat se stáním majetkem. Jde mu však především o to, aby stát svým nepotřebným majetkem nebránil kvalitním rozvojovým projektům obcí a krajů nebo je raději přímo podpořil.

Pivovar nyní čeká, zda se stát bude prodejem skutečně zabývat. "V současné chvíli čekáme, zda se jedná o téma, kterým by se vláda chtěla seriózně zabývat. Nebo jestli jde o vyjádření, respektive názor jedné strany. Pro nás jsou v současné chvíli směrodatná slova pana ministra zemědělství, že se nic prodávat nebude," řekla TN.cz mluvčí pivovaru Budvar Barbora Bláhová.

Ministerstvo financí představilo návrh státního rozpočtu na příští rok. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz