Počasí

Česko zachvátí supertropická vedra, teploty se vyšplhají až na 36 stupňů

Ve čtvrtek nás zchladí bouřky, které mohou být ojediněle i silné, tedy doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy. Ale už v pátek se dostaneme pod vliv oblasti vysokého tlaku vzduchu, která slibuje slunečné počasí, a o víkendu sem pronikne velmi teplý vzduch od jihu. Máme před sebou nejteplejší dny letošního června – v neděli budou teploty kulminovat až na supertropických hodnotách 36 °C.

Po čtvrtečních bouřkách, které mohou být ojediněle i silné, doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy –⁠ přívalovým deštěm, krupobitím a silnými nárazy větru, budeme už v pátek skloňovat slunečné počasí a odpolední teploty mezi 22 až 26 °C. V sobotu bude jasno až polojasno. Ranní teploty klesnou na 12 až 8 °C. Denní teploty vystoupají na 28 až 32 °C.

V neděli bude jasno až polojasno, odpoledne zejména v Čechách až oblačno a ojediněle přeháňky nebo i bouřky. Bouřky mohou být ojediněle silné. Ranní teploty budou klesat na 17 až 13 °C. Denní teploty vystoupají na 29 až 33 °C, v Polabí a na západě území až na supertropické hodnoty 36 °C.

Noc na pondělí bude zřejmě první tropickou nocí, tj. teplota ojediněle neklesne pod 20 °C, letošního roku. V pondělí bude polojasno až oblačno, postupně místy déšť a přeháňky nebo bouřky, ojediněle i silné. Ranní teploty 20 až 16 °C. Denní teploty 29 až 33 °C, ojediněle až 35 °C. Ochlazení přinese až úterý.

Ve čtvrtek v bouřkách spadne až 30 mm srážek | Zdroj: TN.cz

Související obsah

​Hrozí úpal i úžeh

Tropické teploty představují pro naše tělo zátěž – ohroženi jsou zejména starší generace, kardiaci, astmatici, chronicky nemocní a malé děti. Ale jakmile udeří vlna veder, zpozornět bychom měli všichni. Úpal je celkové přehřátí organismu, které je způsobeno vysokými teplotami, vysokou vlhkostí vzduchu, nedostatkem přísunu tekutin nebo příliš teplým oblečením. Úžeh je přehřátí mozku v důsledku vystavení se přímému slunečnímu záření, často v kombinaci s nedostatkem vody a zvýšenou fyzickou námahou.

Teplota v autě při tropických teplotách | Zdroj: TN.cz

Jak se chovat při extrémně vysokých teplotách 

  1. Zajistit dostatečný přísun tekutin – nealkoholických nápojů, nejlépe vody
  2. Neoblékat se teple – volit světlé oblečení, materiál len nebo bavlna, sandály
  3. Zdržovat se ve stínu –⁠ nejen přes poledne, pokrývka hlavy
  4. Snížit fyzickou a psychickou zátěž – sportovní aktivity zařadit na ráno
  5. Přisolit si –⁠ sůl váže tekutiny v těle
  6. Do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na draslík – ten reguluje vodní hospodaření v těle
  7. Pravidelně se chladit, pozor ale na zmrzliny a studené nápoje – po jejich konzumaci hrozí angína
  8. Větrat v nočních hodinách
TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz