Domácí

Cestující nově nebudou platit jízdné. Hejtmanovi Netolickému došla trpělivost

Cestující nově nebudou platit jízdné. Hejtmanovi Netolickému došla trpělivost
Ilustrační foto Zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Nový autobusový dopravce měl zajistit, že cestující v Pardubickém kraji se pohodlně a včas dostanou, kam potřebují. Jenže premiéra společnosti BusLine dopadla katastrofálně. Za posledních pět dní, kdy došlo k úpravám v jízdních řádech, nevyjely stovky spojů. Jen za čtvrtek jich bude více než 150. Hejtmanovi Martinu Netolickému (ČSSD) už došla trpělivost. Ve středu vyhlásil, že cestující budou moci využívat služeb dopravce zdarma. Lidé však namítají, že peníze jim chybějící spoje nenahradí.

Pohár trpělivosti přetekl. Stížností na dopravní společnost BusLine, která denně ruší desítky spojů jak na Orlicku, tak na Svitavsku, přibývá. A není divu. Ve čtvrtek nevyjede více než 150 spojů a o den dříve byla situace velmi podobná, vyplývá z informací uveřejněných na oficiálních stránkách kraje.

Společnost BusLine se brání, že jí chybí šoféři autobusů. Ačkoliv se za vzniklé komplikace několikrát veřejně omluvila, hejtman Netolický se rozhodl dopravce potrestat. Ve středu vyhlásil, že nově budou moci všichni šťastlivci, kteří se do autobusů dostanou, cestovat zdarma. Jenže mnozí se kvůli potížím nemají ani jak dostat do práce.

"Dokud společnost BusLine nezačne plně zajišťovat dopravní obslužnost podle smlouvy a objednávky Pardubický kraj, nebude o tohoto dopravce vybíráno jízdné. Ušlé tržby kraj nebude dopravci kompenzovat a bude postupovat striktně podle smlouvy. Tento požadavek jsem po několikadenních peripetiích právě uplatnil spolu s panem náměstkem hejtmana pro dopravu na dopravci, který jej vzhledem k situaci akceptoval. Zdůrazňuji, že se jedná o všechny spoje zajištěné společností BusLine. Ostatní svůj závazek plní," upozornil Netolický.

Od neděle 12. června platí na území kraje nové jízdní řády v regionální autobusové dopravě. S touto změnou je spojen nástup nových autobusových dopravců. V některých případech dochází ke komplikacím, které jsou způsobeny obecným nedostatkem profesionálních řidičů v České republice. "Pardubický kraj je s dopravci v intenzivním kontaktu tak, aby minimalizoval komplikace pro samotné cestující," uvedlo v pondělí vedení kraje.

Související obsah

​"Situace se mění opravdu ze dne na den. Zatímco v pátek nám jeden z dopravců avizoval, že mu chybí sedm řidičů, tak v sobotu již bylo vše jinak, avšak stejný počet řidičů chyběl jinému dopravci. Je tak patrné, že dochází k tomu, že řidiči se rozhodují na poslední chvíli, ke kterému dopravci nakonec nastoupí. Je pro nás tak velmi složité predikovat, jaká bude situace zítra či za několik dní," oznámil náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

Jedním z částečných možných řešení by podle něj mohlo být na méně vytížených linkách zavést prázdninový režim tak, aby cestující měli jistotu, jestli daný spoj pojede, či nikoliv. "Zároveň pracujeme na zajištění subdodávek od jiných dopravců, abychom co nejvíce vypadnuvších spojů nahradili. Uvědomujeme si, že není snadné sledovat všechny informace, když se mění i v průběhu dne. Děláme však maximum pro to, aby dopad na cestující byl co nejmenší," ubezpečil Kortyš.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz