Domácí

Je české nebe bezpečné? Po výpadku letečtí dispečeři systému moc nedůvěřují

V Česku aktuálně probíhá nasazování a testování softwarových oprav systému Top Sky. Jeho výpadek ve středu po poledni na několik desítek minut ochromil pražské letiště Václava Havla. Podle Českého sdružení řídících letového provozu (CZATCA) šlo o třetí výpadek systému po jeho letošním nasazení. Dispečeři nyní jednají s francouzským dodavatelem systému a požadují přezkoumání jeho deklarované bezpečnosti a spolehlivosti.

Na Letišti Praha ve středu vypadl systém řízení letového provozu Top Sky. Technický problém na několik desítek minut zkomplikoval přílety a zastavil všechny odlety. Následně byl provoz obnoven, zatím však pouze v omezené kapacitě. Podle Řízení letového provozu ČR (ŘLP ČR) byla příčinou výpadku softwarová závada na straně dodavatele.

"Přijatá opatření zajistila bezpečnost provozu," uvedlo ve středu odpoledne ŘLP.

Aktuálně probíhá nasazování a testování provedených oprav systému. "Po jeho včerejším výpadku budeme naše kapacity postupně navyšovat s ohledem na odstraňování identifikovaných závad," oznámilo ŘLP na twitteru.

Podle Českého sdružení řídících letového provozu CZATCA šlo už o třetí výpadek systému po jeho letošním nasazení a to navzdory tomu, že dodavatel systému, francouzská společnost Thales, před týdnem tvrdil, že odhalil a opravil příčiny předchozích dvou problémů. "V tomto kontextu nesdílíme přesvědčení výrobce a managementu ŘLP ČR, že tentokrát bude avizovaná oprava úspěšná," uvedlo v prohlášení sdružení.

Související obsah

​CZATCA si stěžuje zejména na nedostatečnou provozní připravenost a otestování systému Top Sky "od začátku výcviku a implementace". "Z tohoto důvodu CZATCA souhlasila s nasazením do živého provozu jen při snížené kapacitě vzdušného provozu. Jednou z podmínek však bylo také ujištění, že systém Top Sky je vysoce spolehlivý a stabilní," sdělilo sdružení.

Po středečním výpadku žádají letečtí dispečeři po dodavateli větší garanci spolehlivosti. "Za těchto okolností řídící letového provozu ztrácí v tento systém důvěru a vyzývá management podniku a dozorový úřad k přezkoumání, zda platí při nasazení deklarovaný stupeň stability a bezpečnosti," oznámila CZATCA.

ŘLP: Lidé se bát nemusí, garance ale chceme

Mluvčí ŘLP ČR Richard Klíma ubezpečil, že lidé nemají důvod k obavám. "Byla provedena všechna provozní opatření, která zajišťují bezpečnost," zdůraznil pro TN.cz a dodal, že pro podobné případy mají k dispozici na letišti i jakési pojistky. "Jsou další (záložní) systémy, které by se daly používat v případě výpadku, což se stalo i včera," upozornil.

I tak ale vedení podniku už zahájilo jednání s dodavatelem a požaduje zajištění spolehlivosti systému z jeho strany a větší garance spolehlivosti. "Tato jednání jsou současně podložena případným budoucím využitím všech kroků v rovině právní a finanční, které má podnik vůči dodavateli k dispozici a je připraven je beze zbytku využít," uvedlo ŘLP ČR v tiskovém prohlášení. Reakci dodavatele zjišťujeme.

Technický problém v systému řízení letového provozu ve středu dopoledne na několik hodin zastavil provoz také na švýcarských letištích. Agentura DPA s odvoláním na mluvčího letového úřadu Skyguide uvedla, že příčinou přerušení letů byl hardwarový problém v IT síti. Možnost kybernetického útoku úřad vyloučil.

Nový systém Top Sky používají kromě českých letových dispečerů i jejich kolegové v Rakousku nebo třeba Švédsku. Z dlouhodobého hlediska se tento systém v Česku plně nahradit nedá. "Záložní samozřejmě fungují, ale nemají takový výkon," dodal mluvčí.

Odborník na leteckou dopravu okomentoval zhroucení sytému:

Více o středečním výpadku v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz