Domácí

Zemřela politická vězenkyně z 50. let a bývalá starostka. Bylo jí 93 let

Zemřela politická vězenkyně z 50. let a bývalá starostka. Bylo jí 93 let
Miluška Havlůjová Zdroj: Paměť národa/Štěpán Hron

Ve věku 93 let zemřela ve středu politická vězenkyně z 50. let a někdejší starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová. V roce 1953 ji odsoudili na pět let za pokus o pobuřování proti republice a vyzvědačství. Snažila se totiž očistit jméno svého otce.

"Miluška Havlůjová zemřela 15. června roku 2022 ve věku 93 let," oznámila na svém webu organizace Paměť národa. Ta se narodila 13. května 1929 v Dušníkách u Prahy a její rodiče se aktivně zúčastnili protinacistického odboje.

"Po únorovém komunistickém puči byla rodině zkonfiskována pila ve Voltuši a otec byl na rok uvězněn," popsala v jejím životopise Paměť národa. Havlůjová se následně snažila očistit jméno svého otce. Samu ji ale zatkli a odsoudili na pět let za pokus o pobuřování proti republice a vyzvědačství. Doma přitom měla jedenapůlročního syna.

Související obsah

Na svobodu se Havlůjová dostala po skoro dvou letech během akce "M". V roce 1955 totiž prezident Antonín Zápotocký udělil milost matkám s malými dětmi. Následně pracovala jako účetní v restauracích a jídelnách.

Po revoluci vstoupila Havlůjová do Občanského fóra. Od roku 1992 do roku 1998 byla starostkou Rudné u Prahy. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz