Domácí

Pohřeb Stanislava Fišera. Blízcí se rozloučili v motolském krematoriu

V obřadní síni motolského krematoria v Praze se s hercem Stanislavem Fišerem naposledy rozloučili jeho blízcí. Herec, který se dožil úctyhodných 90 let, se do historie českého filmu zapsal díky dabingu Vinnetoua i detektiva Clouseau a obrovským množstvím rolí, které se mu za život podařilo ztvárnit.

V pátek ráno se rodina, přátelé a kolegové loučili s hercem a dabérem Stanislavem Fišerem. Ten zemřel 11. června ve věku 90 let. Poslední rozloučení začalo v 9:15 v obřadní síni krematoria Motol. 

V devět hodin se před obřadní síní začali scházet pozůstalí. Jeden z nich přinesl i indiánskou halenu na připomenutí nejslavnější dabérské role Vinnetoua. Mezi pozůstalými byli i herci Igor Bareš, Petr Kostka či Roman Štabrňák. Přímo na kameru zavzpomínala herečka Libuše Švormová. Na konci obřadu se z obřadní síně začal ozývat potlesk.

Související obsah

Po obřadu zavzpomínal na legendárního herce a dabéra i jeho kolega Otakar Brousek mladší. "Navštívil jsem ho, když se vrátil domů z operace. Herec bez hlasu… bylo to zvláštní. Sedli jsme si na terasu, Tonička nám uvařila kafe, já jsem si dal cigaretu a Tonička se na mě podívala a říká: 'Neměl byste kouřit, podívejte se na Standu.' Pak odešla pro vodu a Standa řekl: 'Já nekouřil 25 let a podívej se, jak jsem dopadl'," řekl Brousek.

Vůbec nejvýznamněji se Stanislav Fišer zapsal do povědomí českých diváků díky hlasu, který propůjčil indiánu Vinnetouovi ve stejnojmenných filmech. Daboval i inspektora Clouseau ve filmech Růžový panter. Za svoje dabérské počiny roku 1998 získal cenu Františka Filipovského.

Kromě dabingu se ale věnoval i herectví. Objevil se například v úspěšných seriálech 30 případů majora Zemana, Dobrodružství kriminalistiky nebo Pan Tau. Režiséři jej velice často obsazovali i do pohádek. Na kontě měl zhruba 130 filmových rolí.

Začínal však u divadla. Po druhé světové válce se mu věnoval amatérsky, profesionální kariéru zahájil až později. Podařilo se mu získat angažmá v Divadle na Vinohradech, následně působil i v Divadle E. F. Buriana a divadle ABC.

Jeho umělecké působení narušila rakovina hrtanu. Roku 2004 mu lékaři museli odstranit hlasivky. Mluvit tak mohl jen za pomoci slavíka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz