Domácí

Čekají nás úmorná vedra. Odborníci radí, jak se vyhnout spáleninám a problémům

Úpal, spálená záda, dehydratace. To jsou důsledky dlouhodobého pobytu na prudkém slunci. Odborníci proto doporučují naplánovat si den tak, abychom během největších veder nemuseli vůbec vycházet ven, a vyhnuli se tak problémům.

I když modrá obloha bez mráčků láká k celodenní pobytu venku, našemu tělu to nemusí být vždy příjemné. "Ultrafialové záření kůži poškozuje, takže bychom určitě měli používat i během poledne faktor 15, ale když jdeme někam k rybníku nebo i dokonce k moři, tak určitě podle fototypu mezi 30 až 50," doporučil přednosta dermatovenerologické kliniky Petr Arenberger.

"Tou nejohroženější skupinou jsou zejména starší nemocní lidé a také malé děti. Pro ty by bylo ideální se přes pravé poledne vůbec venku na přímém slunku nezdržovat," upozornila mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Související obsah

​Velká vedra špatně snášejí také zvířata. "Přes největší vedra je potřeba hlavně pejskům poskytovat stinná místa a dostatek pitné čerstvé vody, kterou budeme často měnit. Rizikové jsou hlavně skupiny štěňat a starších psů, popřípadě chronicky nemocná zvířata," sdělila veterinářka Michaela Doubková.

Zapomínat bychom ale neměli ani na sebe. Důležité je dodržovat pitný režim. Vyhýbat bychom se ale měli alkoholu, kávě a sladkým nápojům. Ideální je proto na pití v tomto počasí obyčejná voda, popřípadě ovocné šťávy.

Pozor bychom si měli dávat také na pobyt v autě. Teploty v něm mohou po hodině na slunci přesáhnout až padesát stupňů.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz