Zahraničí

Holčička se hrozivě popálila o jedovatou rostlinu. Pozor, roste i v Česku

Holčička se hrozivě popálila o jedovatou rostlinu. Pozor, roste i v Česku
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

S hrozivými popáleninami a puchýři na rukou skončila v péči lékařů čtyřletá dívenka z Manchesteru poté, co přišla do kontaktu s "nejnebezpečnější rostlinou" Velké Británie, bolševníkem velkolepým. Jde o nebezpečný invazní druh, před kterým varuje i české ministerstvo zemědělství. Rostlina dokáže ničit původní ekosystémy a šťávy z této až pět metrů vysoké květiny mohou během chvíle ošklivě poleptat pokožku.

Co začalo nevinnou hrou v parku, skončilo rychlým převozem do nemocnice. Sociální sítě i média obletěly fotografie čtyřleté dívenky, která se na začátku června ošklivě popálila o jednu z neojbávanějších rostlin nejen ve Velké Británii. Kontakt s bolševníkem velkolepým holčičce způsobil obrovské puchýře a popáleniny na rukou. Fotky hrozivých zranění sdílela základní škola Hardy Mill, kam dívka chodí, jako varování.

"Jedno z našich dětí bylo bohužel v kontaktu s touto rostlinou během pololetní přestávky a skončilo v nemocnici s popáleninami druhého stupně," uvedla podle Daily Star v prohlášení škola. "Prosím, dávejte pozor na tuto rostlinu ve své zahradě nebo kdybyste byli venku se svými dětmi," upozornila rodiče a vyzvala je, aby svým ratolestem ukázali, jak jedovatá rostlina vypadá.

O této rostlině se ví, že jde o vysoce invazní druh pocházející z oblasti centrální Asie a dorůstající do výšky až pěti metrů. Její bílá květenství, složené okolíky, mohou dosahovat v průměru i půl metru. V současné době se bolševník velkolepý nachází v mnoha zemích severní polokoule, Česka nevyjímaje.

Na území České republiky byl bolševník velkolepý poprvé vysazen knížetem Metternichem roku 1862 v zámeckém parku Lázní Kynžvart, odkud se později rozšířil do dalších oblastí. V roce 1950 bylo známo šest lokalit výskytu ve volné přírodě, v roce 2010 už se jejich počet odhadoval asi na 600. Nejsilnější zamoření bolševníkem velkolepým v té době hlásili ze Slavkovského lesa, hojně se ale vyskytoval v celých západních a středních Čechách. "Roztroušený výskyt je na celém území ČR, vzácnější je jen v nejsušších oblastech," informovalo tehdy ministerstvo zemědělství.

Související obsah

Nebezpečí bolševníku velkolepého tkví v tom, že může způsobit velmi vážné zdravotní problémy, zejména poleptání pokožky. Jeho toxiny totiž pronikají hluboko do buněk. "Celá rostlina obsahuje fotoaktivní látky, které po potřísnění pokožky a následném ozáření UV paprsky způsobují závažné zdravotní komplikace. Potřísnění šťávou z bolševníku vyvolá do 24 hodin na postižených místech tvorbu puchýřů. Takto poškozená pokožka se špatně hojí a následky v podobě pigmentových skvrn a zvýšené citlivosti na UV záření přetrvávají několik let. U citlivějších jedinců muže dojít ke kožní reakci už při pouhém dotyku s listem. Vážné zdravotní komplikace mohou nastat i při vdechnutí rostlinných šťáv," upozorňuje Ministerstvo zemědělství ČR v dokumentu vypracovaném ve spolupráci se Státní rostlinolékařskou správou.

Pokud se člověk potřísní šťávou, je nutné okamžitě zasažené místo omýt silným dlouhotrvajícím proudem vody a po opláchnutí ho schovat před světlem. "Při poleptání a druhotných příznacích (bolesti hlavy, třes) je nutno vyhledat lékaře. Pokud pocítíte z výparů této rostliny závratě, pálení očí a jiné nežádoucí účinky, je nejlepší opustit zasažený prostor, případně použít vhodné ochranné prostředky (kvalitní respirátor). Pokud jsou obtíže většího rozsahu nebo do jednoho dne neustoupí, je třeba taktéž navštívit lékaře," doporučují dále experti.

Likvidace bolševníku velkolepého v Karlových Varech (2010) Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

​V Česku platí zákon, podle kterého je majitel pozemku povinen zabezpečit nešíření této rostliny. Vzhledem ke zdravotním rizikům je ale nezbytné vždy používat při likvidaci bolševníku vhodný ochranný oděv, který nenasaje a nepropustí nebezpečné šťávy z rostliny, doporučuje se také obličejová maska nebo alespoň respirátor.

Za vysazení invazních rostlin hrozí v Česku tučná pokuta:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz