Zahraničí

Chorvatsko nastražilo léčku na turisty. Při cestě na Jadran se vyhněte dálnicím

Chorvatsko nastražilo léčku na turisty. Při cestě na Jadran se vyhněte dálnicím
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Chorvatská vláda se rozhodla kvůli rostoucím cenám na dva týdny zastropovat ceny pohonných hmot. Má to ale háček, platí to pouze pro čerpací stanice, které leží mimo dálnice. Opatření má totiž pomoci tamním občanům, zároveň ale vláda nechce přijít o peníze od turistů, kteří po dálnicích jedou na dovolenou k Jaderskému moři.

Opatření proti vysokým cenám benzínu v Chorvatsku začíná platit od úterý na dva týdny, informoval deník DNEVNIK.hr s odvoláním na chorvatského premiéra Andreje Plenkoviće. "Vzhledem k růstu cen paliva jsme očekávali, že následující dvoutýdenní období přinese zdražování. Upravili jsme vyhlášku a stanovili maximální maloobchodní ceny na čerpacích stanicích, které nejsou na dálnicích," uvedl Plenković.

Ceny vláda zastropovala částkou 13,50 kuny (zhruba 44,40 koruny) za litr benzínu a 13,08 kuny za litr nafty (zhruba 43 korun). Čerpací stanice na dálnicích se tím řídit nemusí. Opatření má podle Plenkoviće ochránit životní úroveň občanů Chorvatska, ale zároveň umožnit obchodníkům těžit z turistické sezony.

Související obsah

​Po chorvatských dálnicích totiž ze zahraničí přijíždí každoročně velké množství Evropanů, včetně Čechů, na dovolenou k Jaderskému moři. Podle premiéra ale opatření není diskriminační. Pokud by totiž Chorvaté tankovali na dálnici, zaplatili by vyšší cenu, stejně jako projíždějící turisté. "Na rozdíl od Maďarska nemáme mechanismus, který by napadl Soudní dvůr EU," prohlásil Plenković.

Vyšším cenám na dálnicích se mohou vyhnout i turisté, pokud se rozhodnou jet jinudy. Plenković na to ale moc nesází. "Myslím, že není reálné, aby lidé sjeli z dálnice, natankovali ve městech a vrátili se na dálnici. Někteří možná budou chtít, ale nebude jich mnoho," spoléhá na pohodlnost turistů chorvatský předseda vlády.

Vyplatí se jet mimo dálnice? Bez zastropování bude v úterý podle vlády očekávaná cena za litr nafty 14,07 kuny (zhruba 46,30 koruny) a za litr benzínu 14,57 kuny (zhruba 47,90 koruny). Při natankování plné nádrže o objemu 55 litrů rozdíl u benzínu činí přes 200 korun, u nafty dokonce přibližně 270 korun. Pro někoho to může být zanedbatelná částka, při opakovaném tankování to ale řidiči rozhodně pocítí.

Už brzy by Chorvatsko mělo přijmout euro:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz