Chorvatské problémy s medúzami nejsou u konce. V Jaderském moři se totiž podle Centra mořského výzkumu v Rovinji objevily další druhy žahavců. Některé z nich navíc mohou plavce výrazně popálit.
Dohromady čtyři druhy medúz identifikovali mořští biologové u chorvatského pobřeží. Zejména na západním okraji poloostrova Istrie nalezli kolonie těchto žahavců. Jedná se převážně o kořenoústky a talířovky, které se v této oblasti často vyskytují.
Tyto medúzy představují nebezpečí zejména pro neopatrné plavce. I když nejsou životu nebezpečné, stále dokážou člověka nepěkně popálit. Centrum mořského výzkumu v Rovinji proto upozorňuje, aby se k nim lidé vůbec nepřibližovali. Platí to i v případě mrtvých medúz anebo jejich volně plovoucích částí.
Centrum je však připravené i na případ, že medúza někoho doopravdy požahá. "V případě popálení opláchněte místo mořskou vodou a opatrně pinzetou odstraňte zbývající tkáň medúzy," radí centrum ve facebookovém příspěvku. Naopak opláchnutí vodou z kohoutku či škrábání popáleného místa požahání jen zhorší.
S kořenoústkami se Chorvaté už letos potýkali. V zimě se jim totiž v zálivu výrazně přemnožily, což znamenalo problémy především pro rybáře. Tamní turistická centra však uklidňovala, že populace medúz je už v normě, a není se tak čeho bát.
Medúzy v Chorvatsku spatřila i reportérka Petra Staňová:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz