Domácí

Startuje astronomické léto! Expertka řekla, kdy se vrátí supertropické teploty

Startuje astronomické léto! Expertka řekla, kdy se vrátí supertropické teploty
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Astronomické léto odstartuje v úterý 21. června v 11 hodin a 15 minut. V tuto dobu vstoupí Slunce do znamení Raka, a my tak budeme mít před sebou nejdelší den a nejkratší noc z celého roku. Úterý bude navíc nejchladnějším dnem celého týdne. Odpolední teploty se budou pohybovat do 26 °C a meteorologové očekávají jen malou oblačnost.

Od středy ale už budeme muset opět počítat se silnými bouřkami, které budou doprovázet nebezpečné meteorologické jevy. Také teploty půjdou nahoru, druhá polovina pracovního týdne přinese dokonce tropy.

"Supertropické teploty jako o víkendu ale nejméně do konce června už neočekáváme. A není vyloučené, že nejvyšší letošní teploty, které o víkendu v Řeži u Prahy dosáhly 39 °C, byly nejvyššími teplotami z celého letošního roku," má jasno meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Proměnlivost letního počasí záleží podle expertů hlavně na konkrétním uspořádání tlakových útvarů nad Evropou a Atlantským oceánem. Tím může vzniknout tzv. zonální proudění, tedy střídání teplejších slunečných a chladnějších deštivých období. Nebo naopak bude převládat tzv. anticyklonální situace, kdy se nad východní Evropou ustálí na delší období tlaková výše, která přinese malou oblačnost a vysoké teploty.

Letní měsíce jsou v Česku těmi nejteplejšími v roce, zároveň ale také těmi nejdeštivějšími. "Srážky se vyskytují i ve dnech s letními nebo tropickými teplotami, které jsou často zakončeny bouřkami. Nebo také při přechodu front, kdy není výjimkou ochlazení o více než 10 °C za 24 hodin a intenzivní déšť," doplnila Honsová

K českému létu patří mimo jiné tropické teploty i tropické noci, jejichž počet v posledních letech roste.

Vodáci obsadili české řeky. Více se dozvíte v následující reportáži:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz