Domácí

Stovky autobusů denně nevyjedou v Pardubickém kraji. Chybí řidiči

Kritická situace v autobusové dopravě v Pardubickém kraji se ani po týdnu nezlepšila. Ráno nevyjelo zhruba 130 spojů. Cestující si stěžují na to, že spoje sice jsou na informačních tabulích plánované, ale autobusy na zastávku nedorazí. Přepravci společnosti BusLine chybí řidiči. Ty už začali hledat dokonce sami krajští úředníci.

Jiří Tomášek šel z nemocnice s dcerou, která má zánět středního ucha. Dítě má být venku co nejméně, jenže na zastávce si postáli. "Mělo to jet před 45 minutami. Ale nejelo. Čekali jsme na další," uvedl pan Tomášek.

Tabule hlásila, že v 11 hodin měl jet autobus z Ústí nad Orlicí do Vysokého Mýta. Reportér TV Nova ho však vyhlížel marně. "Moc na tabule nekoukáme, protože to není pravda kolikrát," vysvětlil jeden z cestujících.

Problém připustil i kraj. Ten službu zřizuje. "Tu okamžitou informaci tam neumíme dát, ač jsme se o to snažili," vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

Související obsah

Cestující mají aktualizovanou informaci o zrušených spojích sledovat nejlépe na stránkách Pardubického kraje. Kraj má i aplikaci, kde je i vidět aktuální pohyb autobusů. V pondělí jich nejelo 150.

Kraj proto dopravci nařídil, aby lidé na zbylých linkách za cestu neplatili. "Kdybychom na všech spojích dlouhodobě jezdili zadarmo, to může mít nepříjemné důsledky," má jasno mluvčí BusLine Radovan Vrátný.

Dopravce tvrdí, že se situace zlepší až s příchodem prázdnin, kdy bude méně spojů. Spolupráci mu prý odřekla řada profesionálních šoférů. "Těch řidičů chybí odhadem 20 tisíc v České republice. Jejich průměrný rok narození je 1961," poznamenal Vrátný.

Aby se situace zklidnila, krajští úředníci mezi svými kamarády hledají dobrovolníky, kteří by si mohli také sednout za volant. Pomůže i několik zaměstnanců Správy a údržby silnic. První silničář v roli šoféra autobusu by měl na cesty vyrazit už ve středu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz