Domácí

Ukrajinská rodina prchala před válkou v prostříleném autě. Dojela až do Chýně

Z Doněcké oblasti dorazila rodina ukrajinských uprchlíků až do Chýně u Prahy. Tam se po dlouhé cestě dočkala ubytování u známých. Před ruskými vojsky prchala 4 500 kilometrů v prostříleném autě.

Přes 4 500 kilometrů urazila rodina z Ukrajiny. Asi 50letý Ukrajinec svou rodinu vezl několik dní do bezpečí. Mířili do Chýně, kde už několik ukrajinských rodin žije.

Strážníky na prostřílené auto upozornili občané Chýně. Když strážník Lukáš Hanák vůz našel, všiml si, že má ukrajinskou SPZ. "Následně k vozidlu přišel majitel, který se prokázal cestovním dokladem. A sdělil mi, že v něm společně se svou rodinou cestoval z Doněcké oblasti až do cíle, kterým byla Chýně," popsal pro televizi Nova strážník.

Související obsah

K odjezdu se rodina odhodlala v momentě, kdy u svého domu zaslechla střílení z tanku. Ve chvíli, kdy střelba utichla, rodina nečekala a rozhodla se zemi opustit.

Podle strážníka projela čtyři státy, než se dostala do Česka. Podařilo se jí dokonce překročit válečné pásmo, protože první zemí, kam po opuštění Ukrajiny dojela, bylo Rusko.

V jednom ze států, který rodina projela, prý měla absolvovat silniční kontrolu. Tamní policie jí ale problémy nedělala. Když totiž viděla, v jaké situaci se rodina nachází, nechala ji odjet. Kdo řidiče a ostatní členy posádky kontroloval, však zatím česká policie nezjistila.

"Podle mého na auto nestřílelo jen jedno vozidlo, ale i další vojáci, je tam vidět několik soustřelů. Ten pán má obrovské štěstí, že ho nezabili," komentoval fotky rozstříleného auta vojenský analytik Jiří Vojáček.

Všichni se podle slov strážníka Lukáše Hanáka už v České republice stihli registrovat, a to v Hradci Králové. 

"Na přání této rodiny nebudou sdělovány jiné bližší informace, kdy případné prohlášení učiní sama. Děkujeme všem, kteří projevili vlnu solidarity v rámci předání možných finančních a věcných darů," uvedla Obecní policie Chýně na svém facebookovém profilu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz