Krimi

Redlova nesvéprávnost budí vášně. Posudek může být smyšlený, tvrdí expert

Podle někdejšího elitního vyšetřovatele může být posudek na zdravotní stav Michala Redla záměrně smyšlený. Podnikatele zadrželi policisté v rámci akce Dozimetr. Redla označují jako hlavu této organizované skupiny.

Z fotografií, na kterých si Michal Redl naplno užívá života, na první pohled nevypadá, že by měl částečně omezenou svéprávnost. O tom je přesvědčený třeba bývalý policista, který ho vyšetřoval společně s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem. "Jak může fungovat člověk a stát se miliardářem, poradcem politiků, rozhodovat o zakázkách a být duševně chorý?" ptá se bývalý kriminalista Karel Tichý.

Už před lety mu hrozilo vězení. Odborný zdravotní posudek ho ale před ním zachránil. "Pro potřeby toho trestního řízení vyráběli papíry na hlavu i Krejčířovi, akorát že ten je kvůli svému útěku nepoužil," vysvětlil Tichý.

Související obsah

"Tohle dělá znalec. To znamená, že je to znalec, psychiatr, který je zapsaný v komoře, má kulatá razítka a nese za to plnou zodpovědnost," vysvětlil právník Josef Kapušňák.

Redla policisté označují za hlavu skupiny, která měla vyvádět miliony z pražského dopravního podniku. S podnikáním začínal ve Zlíně. Údajně tam ovládá hotel nebo restauraci, vlastní pozemky, spolupracuje i s krajem. Hejtman prý nepoznal, že mluví s mužem, který má omezenou svéprávnost. "Zájem byl tento pozemek odkoupit a postavit vlastní budovu. Zatím ta jednání nevedla k cíli, kde by se Zlínský kraj stal jednoznačným majitelem," řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Nová budova by měla vyrůst v centru Zlína. "Že bych já od něho dostal nějakou nabídku na spolupráci nebo nějakou co se týká investorství, nějakých pozemků, nebo čehokoliv, tak vůbec nic takového neproběhlo," uvedl primátor Zlína Jiří Korec (ANO).

Právě schůzky s Redlem stály křeslo ministra Petra Gazdíka (STAN). "Je velmi těžké, když Redlova rodina vlastní rozsáhlé nemovitosti, se s nimi nepotkat," sdělil Gazdík.

Související obsah

Například v roce 2007 státní zástupci přerušili Redlovo stíhání na základě znaleckých posudků, podle nichž nebyl schopen chápat průběh řízení. Od té doby mu byla soudně omezena svéprávnost ještě několikrát, naposledy v květnu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz