Zahraničí

UNESCO varuje: Středozemí brzy zasáhne ničivé zemětřesení a tsunami

UNESCO varuje: Středozemí brzy zasáhne ničivé zemětřesení a tsunami
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Je jen otázkou času, kdy tsunami zasáhne oblast Středozemního moře. Před přírodním živlem varovala komise UNESCO. Pravděpodobnost masivní vlny se totiž údajně zvyšuje se stále rychlejším stoupáním hladiny oceánů.

Pravděpodobnost, že břehy Středozemního moře zasáhne vlna tsunami vyšší než metr, je téměř stoprocentní. Vyplývá to z předpovědí Mezivládní oceánografické komise UNESCO. Organizace o tom informovala ve zprávě o rozšíření globálního programu připravenosti na tsunami.

Odborníci očekávají, že se riziko tsunami v této oblasti zvyšuje se stoupající hladinou moří a oceánů. Zatím je součástí programu 40 míst napříč 21 zeměmi v Pacifiku a Indickém oceánu. Připojit se k nim má podle portálu The Guardian také pět míst ve Středomoří. Jedná se například o francouzská města Marseille a Cannes, španělskou Chipionu, turecký Istanbul nebo egyptskou Alexandrii.

Související obsah

Mohutnou vlnu tsunami zpravidla způsobuje zemětřesení. Jednou z příčin je také výbuch sopky nebo sesuv půdy. "Tsunami v letech 2004 a 2011 nás probudily. Ušli jsme dlouhou cestu a dnes jsme už více v bezpečí. V připravenosti ale zůstávají mezery a potřebujeme to zlepšit. Musíme zajistit, že s varováním budou srozuměni místní i turisté," řekl vrchní expert UNESCO pro tsunami Bernardo Aliaga.

Nejsmrtelnější v historii byla tsunami v Indickém oceánu v roce 2004. Při ní zemřelo odhadem 230 tisíc lidí. "Riziko tsunami je ve většině oblastí včetně Středozemního moře podceňováno. Tyto události nejsou totiž příliš časté a je obrovským rizikem, že se nepřenáší z jedné generace na druhou," má jasno Aliaga.

Odborníci upozorňují, že i vlny vysoké pouze 1,5 nebo dva metry mohou ze země zvednout auta. Vodní stěna se navíc může pohybovat rychlostí až 65 kilometrů za hodinu.

Tsunami po výbuchu sopky zasáhla také Nový Zéland. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz