Zahraničí

Chaos na britských letištích. Letiště nezvládá odbavovat cestující

Chaos v britské dopravě pokračuje. Stávkuje se na železnici a na protestu se dohodli i zaměstnanci letecké společnosti British Airways a největšího evropského letiště Heathrow. Práci nejspíš zastaví v červenci.

Dlouhé fronty a hromadící se ztracená zavazadla. Na evropských letištích začíná jedna z nejchaotičtějších sezon za dlouhá léta. "Po pandemii chtějí lidé znovu cestovat a letecké společnosti zaznamenávají obrovský nárůst poptávky. Aerolinky ale prošly za poslední dva roky velmi těžkým obdobím, musely propouštět lidi. A protože se poptávka nyní vrací velmi rychle, možná rychleji, než všichni čekali, aerolinky zjišťují, že mají málo personálu," říká Henk Ombelet, finanční ředitel společnosti Curium, která se zabývá analýzou letectví.

Nizozemský dopravce KLM se všem cestujícím, kterým se let zkomplikoval, omluvil. Dodal ale, že může trvat měsíce, než se podaří nabrat dostatek zaměstnanců na tamní letiště. "Leteckým společnostem a letištím trvá poměrně dlouho, než uspořádají nábory, školení a bezpečnostní prověrky nových zaměstnanců. Takže to opravdu může trvat několik měsíců, než to kritické období skončí," dodal Ombelet.

Související obsah

Chaos zažívají cestující i zaměstnanci také na britských letištích Gatwick a Heathrow. Jejich vedení proto žádá letecké společnosti o omezení počtu spojů. Nízkonákladový dopravce easyJet ruší s předstihem tisíce letních letů. Stávky zaměstnanců už má za sebou také hlavní pařížské letiště.

Zejména kvůli nízkým platům protestovali zaměstnanci jak bezpečnostního, tak letištního personálu. Stávkou na sobotu hrozí také někteří piloti Air France. Varují, že unavené posádky ohrožují bezpečnost letu. 

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz