Krimi

Policie prověřuje dva Čechy z rabování na Ukrajině. Hrozí jim až výjimečný trest

Policie prověřuje dva Čechy z rabování na Ukrajině. Hrozí jim až výjimečný trest
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřují dva české dobrovolníky. Ti měli podle ukrajinského dobrovolnického praporu Karpatská Sič rabovat v oblasti Kyjeva.

Půl kilogramu stříbra a zlata měli ukrajinští vojáci najít u českých dobrovolníků Filipa a Daniela. Oba muži byli součástí jednotky ukrajinské armády, která bojovala během března a dubna proti ruským vojákům v okolí Kyjeva. Informaci portálu iROZHLAS řekla právnička Olena Rozvadovská.

Dobrovolníkům se i přesto podařilo vrátit do České republiky. Přestože je ukrajinská policie údajně neobvinila, případem se začali zabývat čeští kriminalisté. Webu iROZHLAS to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů, které jsou obeznámeny s událostí.

Související obsah

Národní centrála proti organizovanému zločinu tak dva Čechy prověřuje kvůli podezření z trestného činu plenění v prostoru válečných operací. V případě prokázání viny hrozí dvojici osm až 20 let ve vězení a možný je až výjimečný trest.

Ukrajinské bezpečnostní složky odhalily ale závažnou skutečnost. Z odposlechů mezi ruským vojákem a jeho ženou vyplynulo, že ruské jednotky mají mít povoleno od prezidenta Vladimira Putina rabovat na Ukrajině.

"To, že rabujeme, není trestně postižitelné. Je to povolené. Putin to dovolil. V dekretu totiž stojí, že rabování je povolené," měl nastínit své manželce situaci voják. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Rusko dále posiluje na východě Ukrajiny. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz