Ekonomika

Pomáháme na dluh, řekl Stanjura. Vláda chce snížit schodek státního rozpočtu

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce, aby schodek státního rozpočtu na letošní rok byl méně než 330 miliard korun. Původně byl rozpočet schválen s deficitem 280 miliard korun.

Úsporný tarif, jednorázový příspěvek 5 000 korun na dítě, snížení spotřební daně na naftu nebo zvýšení příspěvku na bydlení. To jsou nástroje, kterými se vláda snaží srazit inflací. Boj s inflací ale bude stát desítky miliard korun.

"Všechnu tuhle pomoc děláme samozřejmě na dluh, protože nemáme přebytkové státní rozpočty. Z každých deseti miliard nových dluhů budeme platit 500 milionů na úrocích," varoval ministr financí Zbyněk Stanjura.

Související obsah

​"Pokud letos nepřijde nějaká mimořádná událost, tak si myslím, že zachování toho schodku okolo 330 miliard je reálné, protože jsou do toho už zakomponovány všechny mimořádné výdaje, se kterými vláda počítá," tvrdil ekonom Pavel Studnička.

Jen na boj s energetickou krizí dá letos vláda 66 miliard korun. "Podle mého názoru dělá vláda málo, protože ta inflace se odvíjí hlavně od cen energií, a v cenách energií vlastně chodí vláda okolo, plošně pomáhá, dělá ty sociální věci, ale aby bojovala přímo s cenami energií, to nedělá," řekl poslanec Radim Fiala (SPD).

Související obsah

​"Já si myslím, že by vláda měla co nejrychleji jasně stanovit podmínky úsporného energetického tarifu nejen pro domácnosti, ale i pro firmy," domnívá se Studnička. Vláda podle ministra financí Zbyňka Stanjury zvažuje, že by snížení spotřební daně z nafty bylo trvalé. Rozhodnout o tom má do konce srpna.

"Pokud chceme pro naše dopravce zachovat férové konkurenční prostředí, protože to je evropsky harmonizovaná daň a v okolních státech to je na té minimální úrovni, tak přemýšlíme, že to zachováme na stejné minimální úrovni jako třeba v Polsku nebo v Německu," poznamenal Stanjura. V příštím roce by ministr financí rád udržel rozpočet se schodkem nižším než 280 miliard.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz