Zahraničí

Bouřky ničily i zabíjely. Voda vyplavila tělo muže, blesk v Tatrách zasáhl turistu

Bouřkový systém, doprovázený velkými kroupami a vydatnými lijáky, v Česku způsobil rozsáhlé škody. Dostal se k nám z Rakouska, zasáhl ale prakticky celou střední Evropu. Zatímco Češi se nyní snaží vypořádat zejména s vyplavenými domy a poničenými auty, ze sousedních zemí přicházejí zprávy o prvních obětech bouřek.

Češi tento týden už několikrát museli čelit extrémně silným bouřkám, které s sebou přinesly místy až pět centimetrů velké kroupy i povodně. A jinak tomu nebylo ani ve středu. Přírodní živly řádily i přes noc a vydatné lijáky zvedly hladiny některých řek. Několik domů vyplavila voda, u Karlštejna zase po ránu havaroval vlak plný lidí. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Zatímco Češi nyní sčítají veškeré škody na majetku, v sousedním Polsku a Rakousku bouřky dokonce zabíjely. V Korutanech, v  rameni potoka, objevili záchranáři tělo 82letého muže. V Tatrách pak zásah bleskem nepřežil mladý turista původem z Ukrajiny, jak informuje polský zpravodajský portál TVN24.

Muž v horách trávil dovolenou a v osudný den zamířil k turisticky vyhledávanému vrcholu Giewont. Dostal se téměř až do cíle, když okolo 15. hodiny vypukla nad horami prudká bouřka s přívalovými dešti a četnými blesky.

Související obsah

Jeden z nich do muže udeřil. ​Pro těžce zraněného turistu přiletěl záchranářský vrtulník. "Byl v hlubokém bezvědomí, v tomto stavu byl převezen do nemocnice," sdělil mluvčí záchranářů. I přes usilovné snahy lékařů se ale pacienta nakonec zachránit nepodařilo, informovala Małgorzata Czaplińska, zástupkyně ředitele nemocnice v Zakopaném.

"Pacient byl během resuscitace vyzvednut vrtulníkem a převezen do Zakopaného. Bohužel v 19 hodin jsme zjistili, že turista zemřel. Příčinou smrti byl s největší pravděpodobností přímý zásah bleskem. Nehoda se odehrála pár metrů od kříže na vrcholu Giewont," potvrdili smutnou zprávu i záchranáři.

Jestli muž přecenil své síly, nebo se počasí nečekaně rychle změnilo, ukáže až další vyšetřování. Podle slovenského portálu iMeteo je ale zásah bleskem poměrně raritou. Ročně zasáhne okolo 240 tisíc lidí po celém světě, z toho zhruba dva tisíce lidí výboj zabije.

Blesk zabíjel i v Chorvatsku

Bouřky řádily i v Chorvatsku, kde zabíjely na jedné z tamních farem. O život ale v tomto případě nepřišel člověk, nýbrž osmileté zvíře. David a Kristina přišli o jednu z nejoblíbenějších a nejcennějších krav, Milku, informuje portál dnevnik.hr. "Odhodilo ji to asi deset metrů," popsal soused, který nešťastnou událost viděl. Že by blesk udeřil do krávy, o tom prý nikdy dříve neslyšel. Také ho nečekaný výjev pořádně zaskočil.

Podívejte se na následky ničivých bouří, které se ve středu prohnaly Českem:

 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz