Zahraničí

Ruské jednotky odešly z Hadího ostrova. Podle Moskvy je to projev dobré vůle

Ruské jednotky odešly z ukrajinského Hadího ostrova, strategického bodu nedaleko klíčové Oděsy. Zatímco Ukrajinci tvrdí, že je vytlačila jejich armáda, podle ruského velení se jednotky po splnění úkolu na ostrovech takticky stáhly. Tvrdé boje ale stále pokračují na východě Ukrajiny. Záběry z ostřelovaného Lysyčansku ukazují, jak složitý je teď ve městě život.

Rozbombardované příjezdové cesty, vraky aut a všudypřítomný dým stoupající k nebi, tak vypadá aktuálně situace v Lysyčansku. Rusové se teď snaží toto poslední velké centrum ukrajinského odporu v Luhanské oblasti dobýt. "Cítíme to všichni stejně. Nikdy jim Ukrajinu nedáme," prohlásil Mykolaj, člen desáté brigády ukrajinské armády.

Nejintenzivnější boje obě armády svádějí v okolí tamní ropné rafinerie na předměstí. Válečné hrůzy jsou ale vidět i ve zbývajících částech města. Těla mrtvých leží prakticky všude.

Související obsah

​Podle ukrajinského velení se vojákům podařilo vytlačit Rusy z Hadího ostrova. Právě k němu se váže jedna z nejznámějších hlášek ruské invaze, kterou směrem k ruským okupantům pronesl jeden z obránců ostrova: "Ruská válečná lodi, běž do prd*le."

Podle Moskvy ale ruské jednotky opustily oblast, aby umožnily vývoz obilí z ukrajinských černomořských přístavů. "Udělali jsme to proto, aby Ruská federace ukázala mezinárodnímu společenství, že nebrzdí úsilí OSN o vytvoření humanitárního koridoru pro dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny," tvrdí Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany.

Ukrajině se také podařilo provést dosud největší výměnu válečných zajatců od propuknutí konfliktu. Výměna se týká 144 ukrajinských zajatců, z nichž 95 jsou obránci komplexu Azovstal v Mariupolu, kterým hrozil trest smrti.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz