Zahraničí

Eiffelova věž v ohrožení. Slavnou pařížskou památku rozežírá koroze

Eiffelova věž v ohrožení. Slavnou pařížskou památku rozežírá koroze
Paříž - Eiffelova věž Zdroj: TV Nova

Jedna z nejslavnějších turistických atrakcí na světě má problémy. Známá Eiffelova věž ve Francii bojuje se rzí. Opravy před blížícími se olympijskými hrami, které jsou naplánované na rok 2024, totiž na udržení věže v dobré kondici nestačí.

Eiffelova věž je jedním ze symbolů Paříže i celé Francie. Teď jí ale hrozí velké nebezpečí. Ocelovou konstrukci postupně rozežírá rez. Péče francouzských autorit je podle mnohých Francouzů nedostatečná. Ochranný nátěr totiž neslouží zdaleka tak dobře, jak by měl.

I kvůli tomu slavná věž už několik let chátrá. Napravit to mělo celkem už 20. přemalování třetiny věže, které začalo v roce 2018, kdy měla být stavba důkladně přetřena novou silnou vrstvou ochranné barvy.

Související obsah

​Podle francouzského časopisu Marianne je však realita zcela jiná. Přemalování, kterým se věž chystala na nadcházející olympiádu v Paříži, totiž zdaleka nesplnilo své cíle. Naopak společnost SETE, která věž spravuje, měla svou práci pořádně odbýt. Opravy přitom stály téměř 1,5 miliardy korun.

Před nanesením nové barvy například malíři zcela neodstranili předchozí vrstvu. "V nouzi některá místa natřela společnost SETE jen jednou letmou vrstvou na stávající nátěr, který se odlupuje a nedrží na místě. Je to kacířství," stěžoval si Marianne nejmenovaný specialista na problematiku zachování věže.

Může za to několik faktorů, mezi nimiž figuruje zejména pandemie koronaviru, která práce na věži zpomalila. Obavy vzbuzovala také přítomnost olova v předchozím nátěru. Místo plánovaných 30 procent tak bylo zcela ošetřeno pouze pět procent plochy věže.

Související obsah

​Kvůli nedostatečnému nátěru je tak ocelová věž ohrožena. Rozsáhlé rezavění by mohlo vést k velkým problémům s přístupností oblíbené turistické atrakce. V extrémním případě by to mohlo skončit i jejím uzavřením a stržením. Zhroucení Eiffelovy věže je sice zatím velmi daleko, její poškození je ale citelné.

Podle portálu CNN každý rok navštíví věž přes šest milionů turistů. Slavná stavba je čtvrtou nejnavštěvovanější památkou v celé Francii. I kvůli tomu se SETE zdráhá provést rozsáhlejší údržbu, kvůli které by firma musela věž na delší čas zcela uzavřít. Jen během roku 2020, kdy věž byla kvůli pandemii nepřístupná, přišla firma o skoro 1,3 miliardy korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz