Zahraničí

Europoslanci schválili zelené jádro a plyn. Podpoří tak jejich rozvoj

Evropský parlament podpořil zařazení jádra a zemního plynu mezi zelené investice. Podpoří se tak přitažlivost těchto zdrojů pro investory. Námitka proti zařazení plynu a jádra do takzvané taxonomie nezískala od europoslanců dostatek hlasů.

Ve středu skončila dlouhá debata o zařazení jádra a zemního plynu mezi zelené investice. Evropský parlament je tak dočasně postavil na úroveň obnovitelných zdrojů, jako je větrná, solární nebo vodní energie. O zařazení těchto zdrojů do takzvané taxonomie se v Evropském parlamentu jednalo od února.

Uznání zeleného statusu jádra a plynu znamená, že tyto zdroje budou Evropskou unií podpořeny, čímž se zvedne jejich atraktivita pro investory. Ti budou do takto produkovaných energií vkládat peníze, čímž povzbudí například vznik jaderných elektráren.

Související obsah

​Jedním z hlavních zastánců zařazení plynu a jádra do taxonomie byla i Česká republika. Česko totiž nemá příliš mnoho jiných zdrojů, kterými by nahradilo fosilní energie. "Jaderná energie a plyn z bezpečných zemí jsou pro řadu členských zemí jediným nástrojem, jak v následujících letech dosáhnout našich společných klimatických cílů," řekl ve středu premiér Petr Fiala (ODS).

Evropský parlament byl poslední překážkou, kterou plyn a jádro musely překonat při cestě do taxonomie. Aby mohli europoslanci návrh smést ze stolu, potřebovali alespoň polovinu hlasů ze 705. Tuto většinu však při středečním hlasování nezískali.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz