Domácí

Zmatky s končícími bankovkami. Výplatu dostal hotově, jeho peníze ale nikdo nechce

K 1. červenci skončila platnost českých bankovek s úzkým proužkem. Ovšem s jednou výjimkou, a to jsou pětitisícovky. Jenže mnohé prodejny a pohostinství neberou ani ty, což Čechům způsobuje problémy.

Manžel paní Renaty z Moravskoslezského kraje dostal výplatu v hotovosti včetně pětitisícových bankovek. Když ale chtěli platit v obchodě za nákup, tak narazili. Prodavačka bankovku odmítla vzít.

Od začátku července totiž nelze platit téměř všemi bankovkami vydanými v letech 1995 až 1999. Lze je poznat podle ochranného prvku – tenkého stříbrného přerušovaného proužku. Jenže pětitisícovky, které stále platí, tento proužek mají taky.

Problém s udáním pětitisícovky ale nebyl na jediném místě. "Stalo se nám to na jižní i na severní Moravě. V těch obchodech nám tu bankovku nevzali, dokonce ani v restauraci," popsala paní Renata. Celkem se jednalo asi o šest míst jen za několik dní. Na jednom místě měla prodavačka většího obchodního řetězce paní Renatě dokonce říci, že jsou takto instruovaní od vedení.

Související obsah

​Manželé mají naštěstí rezervu na bankovním účtu, přesto se ale jedná o mrzutosti. "Dívali se na nás, jako bychom byli nějací gauneři, že jako chceme platit falešnými penězi," přiblížila paní Renata.

"Neplatné bankovky 100 – 2 000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem je možné od 1. července 2022 do 30. června 2024 vyměňovat na pokladnách všech bank. A současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB. Od 1. července 2024 bude výměna možná pouze na pokladnách ČNB, a to po neomezenou dobu," uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová. 

Jak poznat bankovky s ukončenou platností:

​Podívejte se na reportáž TV Nova o bankovkách s ukončenou platností:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz