Zahraničí

Slovensko má první horskou vůdkyni. Musela splnit řadu náročných zkoušek

Slovensko má první certifikovanou horskou vůdkyni. Rodačka z Popradu Denisa Šulcová se vysokohorské turistice věnuje už roky. Aby mohla po horách provázet ostatní, musela podstoupit kurz a sérii náročných zkoušek. Po čtyřech letech má konečně certifikát.

Slovenský ráj před čtyřmi lety. Boj o to, stát se jedinou ženou mezi slovenskými horskými vůdci, právě začíná. Zkoušek je hodně – ze skalního lezení, z lezení na ledu, z kondiční přípravy z lyžování v terénu a na upravené sjezdovce, z mixového lezení.

Denisa Šulcová, matka dvou dcer, je houževnatá žena, která si v horách už leccos zažila. A zdolala nejen štíty, ale i ledovce.

Kandidáti na horské vůdce musejí projít sítem pěti náročných kol testů. "Bylo nás pozvaných přes 20, nakonec nás zůstalo deset," zavzpomínala Šulcová. Závěrečné zkoušky byly ve francouzských Alpách. "Nebrali ohled na to, že jsem žena, takže jsem musela překonat všechno stejně jako moji kolegové," popsala.

Související obsah

Na Slovensku je přibližně 70 certifikovaných horských vůdců. Denisa je mezi nimi nejen jedinou ženou, ale i první v historii Slovenska. Ona to však bere s pokorou sobě vlastní. "Informace je to lichotivá. Ale do života mi to nijak nezasahuje, abych na sebe byla nějak pyšná, že jsem první," podotkla.

Věří, že její příběh inspiruje i další ženy. Nejtěžší prý bylo stát se z horolezkyně vůdkyní. "Jako matka to umím porovnat. A svým blízkým říkám, že je to jako stát se ze ženy matkou. Že už někoho vodíš za ruku," uzavřela Šulcová.

Dopřát lidem kvalitní zážitek a zároveň se postarat o jejich bezpečí je náročný úkol. Zatím působí Denisa pouze v Tatrách, časem chce ale i někam mimo Slovensko.

Alice Procházková, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz