Domácí

Milostivé léto je zpět. Pomoci může tisícům lidí v exekucích

Milostivé léto je zpět. Pomoci může tisícům lidí v exekucích
Ilustrační obrázek | Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman svým podpisem stvrdil návrat Milostivého léta. Část dlužníků, které trápí exekuce, tak bude moct splatit své dluhy u veřejnoprávních subjektů bez penále a úroků. Bude tomu tak od září do konce listopadu.

Dlužníci dostanou další šanci. Prezident Miloš Zeman totiž podepsal zákon o Milostivém létu. To umožní některým lidem v exekucích splatit své závazky bez penále a úroků. Od 1. září do konce listopadu tak mohou lidé své dluhy splatit v původní výši.

Jedná se o závazky, které mají u zdravotních pojišťoven, úřadů, škol nebo státních či polostátních firem. Ty vznikly například neplacením nájmu a pojistného nebo jízdami načerno. Při prvním kole této akce se exekucí zbavilo okolo 15 tisíc lidí a zapojila se do ní i řada soukromých firem.

Související obsah

První Milostivé léto vyneslo státu 390 milionů korun. Dlužníkům pak byla odpuštěna více než miliarda a půl. Zastaveno pak bylo přes 40 tisíc exekucí. To se však nelíbí exekutorům, kteří přicházejí o peníze. Byl jim tedy vyplácen paušální poplatek 750 korun. Ten se po jejich stížnostech zvýšil na 1 815 korun.

Do Milostivého léta se mohou zapojit pouze fyzické osoby, které nejsou v insolvenci. Během příštího roku by se pak mohla konat podobná akce, jež by byla zaměřena na exekuce kvůli daňovým a správním dluhům.

Pokračování Milostivého léta před nedávnem schválila vláda:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz