Zahraničí

V Chorvatsku jsou přetížené vodovody. Hrozí problémy se zásobováním vodou

V Chorvatsku jsou přetížené vodovody. Hrozí problémy se zásobováním vodou
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Chorvatsko na vrcholu turistické sezóny řeší problémy se suchem. V Istrijské župě, která leží na severu chorvatského pobřeží Jadranu, kvůli tomu v pondělí probíhalo jednání. Boris Miletić, který stojí v čele župy, varuje, že hrozí plošné omezení spotřeby vody. Vodovodní systémy na Istrii jsou totiž přetížené a může tak nastat problém se zásobováním vodou.

Istrijský župan Boris Miletić na začátku týdne svolal jednání se zástupci vodohospodářských společností kvůli suchu. "Turistická sezóna se rozjíždí a, jak vidíme, dlouhodobě chybí srážky, takže hydrologická situace je nepříznivá. To může potenciálně způsobit problém se zásobováním vodou," citoval chorvatský deník Jutarnji list hlavu Istrijské župy.

Miletić připomněl rok 2012, kdy bylo nutné zavést první stupeň plánu na snížení spotřeby vody. Letos je podle něj situace podobná. "Z toho důvodu jsem svolal jednání, abych viděl, jaká je aktuální situace a prognózy na příštích 40 dní," prohlásil.

Související obsah

​Panuje shoda na tom, že vodovodní systémy na Istrii jsou přetížené. Situace teď bude pravidelně každý den monitorována. Pokud by se stále vyvíjela nepříznivě, budou podle vedení župy zavedena plošná opatření omezující spotřebu vody. Týkalo by se to například mytí aut nebo zavlažování trávníků.

V Istrijské župě leží řada oblíbených turistických letovisek, jako je Pula, Poreč, Rovinj nebo Umag. Právě velký počet turistů tamní vodovodní systémy ještě více zatěžuje. Očekává se navíc nová vlna veder. V dalších částech Chorvatska zatím situace takto kritická není.

Vedro, kolony a uzavřené silnice provázely začátek letošní turistické sezóny v Chorvatsku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz