Domácí

V Česku řádí neštovice. Rodiče často dělají jednu velkou chybu

V Česku řádí neštovice. Rodiče často dělají jednu velkou chybu
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Mezi dětmi se v České republice v poslední době extrémně šíří plané neštovice. Rodiče přitom často neví, že nemoci se dá snadno předejít. Někteří dokonce děti úmyslně nechají nakazit, aby nemoc prodělaly v útlém věku. Tento postup ovšem odborníci ani ministerstvo zdravotnictví rozhodně nedoporučují.

V Česku rapidně přibývá případů planých neštovic. Jen za letošní rok se touto převážně dětskou nemocí nakazilo víc než 42 tisíc lidí, což je skoro devětkrát více než za celý loňský rok. Vychází to z údajů prezentovaných Státním zdravotním ústavem (SZÚ), který srovnal data z posledních let. Rok 2021 byl ovšem výjimečný a zřejmě i z důvodu covidových opatření bylo nakažených rekordně málo.

Letos se ale děti postupně naplno vrátily do škol a školek a neštovice se tak mohly znovu rychle šířit. V řadě případů nákazám napomáhají také rodiče, kteří své dítě nechávají úmyslně nakazit. Žijí totiž v přesvědčení, že je lepší nechat dítě nakazit, dokud je malé. Důvodem je fakt, že v dospělosti je mnohem vyšší riziko komplikací a úmrtí.

Odborníci a ministerstvo zdravotnictví takový postup ale nedoporučují a jsou proti tzv. neštovicovým mejdanům. "Z epidemiologického hlediska není záměrná expozice nemocnému planými neštovicemi správnou cestou, jak navodit odolnost exponovaných dětí proti dané nákaze," uvedl mluvčí resortu Ondřej Jakob. Zdůvodňuje to komplikacemi, které nemoc přináší. Ty sice nejsou příliš časté, ale zároveň ani nijak výjimečné. "Patří k nim především záněty středouší, zápaly plic a velmi závažné jsou záněty mozku. Z uvedených důvodů epidemiologové nedoporučuji vystavit dítě nákaze planými neštovicemi záměrně," dodal mluvčí.

Související obsah

​Pediatr a člen České vakcinologické společnosti Daniel Dražan upozorňuje, že každý rok jsou v Česku kvůli této nemoci hospitalizovány stovky dětí. "Nejrizikovějšími faktory jsou novorozenecký a dospělý věk a poruchy imunity. Plané neštovice jsou velmi závažné také pro těhotné ženy během prvního trimestru gravidity, kdy mohou těžce poškodit plod, a též několik dní před porodem a po porodu, kdy může dojít k těžkému onemocnění novorozence. Stejný virus, který způsobuje plané neštovice, způsobuje i pásový opar," uvedl Dražan. 

Týdny trápení

Ani nekomplikovaný průběh ale není procházka růžovým sadem. Děti většinou trápí svědění a teploty. Léky přímo proti neštovicím neexistují a rodičům tak nezbývá nic jiného než řešit příznaky, tedy mazat pupínky a srážet horečku. Inkubační doba navíc může být až tři týdny, po které by dítě nemělo přijít do kontaktu s okolím. Udržet malé dítě několik týdnů doma přitom rozhodně není snadné, stejně jako zabránit mu, aby si neškrábalo pupínky. 

Před náročnými dny přitom existuje řešení v podobě očkování. To je v České republice k dispozici už téměř 20 let. Jde o vakcínu Varilrix, která se podává ve dvou dávkách s odstupem minimálně šesti týdnů a je určena pro děti od devíti měsíců věku. Vakcínu je dokonce možné použít k ochraně i po kontaktu s onemocněním. SZÚ doporučuje učinit tak nejpozději do tří dnů od kontaktu s nakaženým. 

​V některých zemích je očkování proti planým neštovicím povinné, v České republice ale patří mezi dobrovolné vakcíny a v blízké době se to zřejmě nezmění. Ministerstvo totiž v současnosti povinné očkování proti planým neštovicím nezvažuje. Cena jedné dávky se pohybuje kolem 1 800 korun, celkem tedy rodiče zaplatí zhruba 3 600 korun. Některé pojišťovny na očkování přispívají, např. VZP až 500 korun, VoZP a OZP až tisíc korun.

Ve světě se nyní objevily opičí neštovice. Jak se jimi můžete nakazit, popsal virolog Jiří Černý:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz