Počasí

Italský ledovec se utrhnul kvůli vysokým teplotám. Expert řekl, jestli budou hory bezpečné

Italský ledovec se utrhnul kvůli vysokým teplotám. Expert řekl, jestli budou hory bezpečné
Ledovec, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Neštěstí v italských Alpách, kde pod utrženým ledovcem zemřelo jedenáct lidí, vyvolalo debatu o nebezpečných ledovcích. Nejde totiž o ojedinělý případ. S tím, jak roste nebezpečí klimatické změny, se totiž horské ledovce trhají čím dál častěji.

Tragédii na svahu hory Marmolady, kde utržený ledovec zasypal skupinu turistů, mají na svědomí vysoké teploty. Na vrcholku hory, kde se ledovec nacházel, dosahovaly před zřícením i deseti stupňů Celsia. Roztátý kus ledu se pak zřítil do údolí.

Podobný případ se stal o pár dní později ve středoasijském Kyrgyzstánu. I tam se v horách utrhla ledová lavina, kterou natočili turisté. V pohoří Ťan-šan, kde se ledovec řítil z hory, ale naštěstí k tragédii nedošlo. Turisté se zvládli na poslední chvíli schovat a utrpěli pouze drobnější zranění.

Související obsah

​Podle klimatologa Radima Tolasze za tímto fenoménem stojí klimatická změna, kvůli níž rostou teploty po celém světě a mění se počasí. "Myslím, že vliv klimatické změny se ani nedá zpochybnit. Pokud se podíváme do statistik, je vidět, že teplota roste, a pak je logické, že se kvůli ní trhají ledovce," řekl Tolasz.

Nejde přitom o ojedinělé záležitosti. Naopak, v posledních letech jsou hory čím dál nebezpečnějším místem. "Jde o naprosto běžný fenomén. Za posledních deset let se úbytek masy ledovců kvůli vysokým teplotám neustále zrychluje. Tím se samozřejmě zvyšuje i riziko, že to někoho zavalí," vysvětlil Tolasz.

Případy z Itálie a Kyrgyzstánu by tedy za jiných okolností zůstaly nepovšimnuty. "Ledovce padají prakticky denně, ale obvykle si jich nikdo nevšimne. Laviny na Marmoladě si lidé všimli jen proto, že při ní někdo umřel, jinak by to nebylo vůbec medializované," myslí si Tolasz.

Související obsah

​Nebezpečí pádu ledovce je podle Tolasze v tomto případě sezónní. Jde především o letní a podzimní fenomén, kdy jsou teploty v horách nejvyšší. Ledovce tehdy rychleji odtávají, voda narušuje jejich statiku a jsou pak nestabilní. V zimě jsou potom častější sněhové laviny.

Podobné neštěstí však v Česku nehrozí. V českých horách totiž neexistuje žádný horský ledovec, který by se mohl utrhnout. Podobně na tom jsou i slovenské Tatry, kde rovněž ledovce chybí a největší nebezpečí tak představují sněhové laviny. "Nejbližší místo, kde se něco takového může stát, jsou tedy Alpy," zakončil Tolasz.

Debaty o bezpečnosti v horách vyvolal pád ledovce na Marmoladě. Připomeňte si jej v reportáži:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz